Assos I Gezilecek Yerler I Yeme İçme ve Konaklama

İnsan bazen kalabalıklara karışıp eğlemeyi isterken bazen de kendi  sessizliğin, sakinliğin keyfini sürmek istiyor. Bir de bunu bizim gibi bir bayram tatilinde isterse ve tatil süresi de uzun değilse çok uzun mesafeler kat etmeden kaçacak çok fazla yer yok. Bu durumda size harika bir tatil geçirdiğimiz Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan ve İstanbul’a yaklaşık 5 saat uzaklıktaki Assos  ’u önerebiliriz. Biz bir de kamp yapmayı planladık o macerayı da buradan okuyabilirsiniz 🙂

Assos Antik Liman
Assos Antik Liman

Assos müthiş bir tarihi mirası barındırıyor. Bu açıdan kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Deniz genel olarak soğuk, o yüzden soğuk deniz sevenler için haziran ayının ilk yarısından itibaren  önerebileceğimiz gibi daha çok sezonun haziranın ikinci yarısından itibaren eylül ayının ilk yarısına kadar sürdüğünü söyleyebilirim.

Klasik bir yaz tatili için de konaklayabileceğiniz Assos’ta “ben gezmeye geldim, keşfedilecek yerleri göreyim bir günde denizin keyfini çıkartayım” derseniz 2-3 gün sizin için yeterli olur.

O zaman buyurun gezilecek yerlere birlikte bir göz atalım;

Assos Gezilecek Yerler

  • Assos Antik Kenti ve Athena Tapınağı

Geniş bir alana yayılan antik kenti bölüm bölüm dolaşabiliyorsunuz. Özellikle Agora Tapınağı, Hamam, Tiyatro ve lahitler görülmeye değer. Ama en çok tepede yer alan Athena Tapınağı’nı beğeneceğinizi tahmin ediyorum ben. Tepeye çıkmak bir hayli zahmetli ama etrafta harika manzaralara sahip cafelerde soluklanabilir, sağlı sollu dizilmiş hediyelik eşya dükkanlarından ünlü karadut şurubu içerek alışveriş yapabilirsiniz. Tapınağa giriş ücretli ama müze kartı ile de giriş yapabilirsiniz. Midilli Adasını karşısına alan tapınağın manzarası büyüleyici. Güneşin batışını buradan izlediğinizde ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

  • Assos Antik Limanı

Antik kent ve tapınak gezisi sonrası limana doğru yol alıyoruz. Arabayla beş dakika sonra limanın girişine ulaşılabiliyor ancak limana araç ile girilemiyor. Bu arada Assos’ta belirtmeden geçemeyeceğim bir sorunla karşılaştık . Gezimiz sırasında  önce Athena Tapınağı’na gitmek için yolun kenarına arabamızı park ettik. Burada belediyeye bağlı olduğunu söyleyen biri fiş karşılığı otoparka park etmediğimiz arabamız için otopark bedeli talep etti. Zaten etrafta park edilemez tabelası olmadığı gibi otoparkta yoktu. Aşağıda limana indiğimizde ise ücret iki katına ulaştı ve  iki yer arasında sadece  5 dakika mesafe vardı. Yine yol kenarına çektiğimiz arabamız için bu kez daha yüksek bir ücret talep edilmesi bizi ve bizimle birlikte etrafımızda bulunan diğer araba sahiplerini bayağı kızdırdı. Bu konuya belediyenin bir çözüm bulması ve fırsatçılıktan kaçınılması gerektiğini diye düşünüyorum.

Liman birkaç pansiyon, butik otel ve kıyıda lokantaların bulunduğu ufak bir yer.  Buradaki lokantalarda rakı- balık keyfi yapmak limanın olmazsa olmazı. Hemen kenardaki iskelelerden denize girmenizde mümkün. Ancak denize giriş alanı kısıtlı ve ağırlıkla özel işletmelerin plajları mevcut. Yemekten sonra sizde bizim gibi güzel kareler paylaşmak için deniz fenerine doğru yürüyüp antik liman manzarasına farklı bir açıdan bakabilirsiniz.

  • Behramkale Köyü 

Osmanlı döneminde kurulan ve bugün itibariyle 150 hanelik olan köyün taş duvarlı evleri arasında  daracık sokaklarda dolaşmak inanılmaz bir keyif. Sit alanı ilan edilen köyde yeni yapılara izin verilmiyor bu nedenle tarihi dokunun bozulması pek mümkün gözükmüyor. Buradaki Köy Kahvesi’nde köpüklü bir Türk kahvesi içmek için mola verebilir, Osmanlı döneminden kalma en önemli yapı olan Hüdavendigar Camii’ni ziyaret edebilirsiniz.

  • Kadırga Koyu

Osmanlı döneminde savaşta hasar alan kadırgaların bu koya getirilip tamir edilmesi nedeniyle koya “Kadırga Koyu” ismi verilmiş.  Assos’un en çok tercih edilen koylarından biri olan Kadırga koyu Assos’un oldukça geniş ve uzun bir plaja sahip koylarından biri. Dilerseniz ücretli şezlong ve şemsiye hizmeti veren özel plajlarda dilerseniz halk plajında rahatlıkla denize girebilirsiniz. Mavi bayrağa sahip olan denizi inanılmaz temiz. Hayran olmamak mümkün değil.

Koyun kıyısında irili ufaklı oteller, pansiyonlar ve kamp alanları ve restoranlar bulunuyor. Buralar bayramda bayağı canlıydı. Ama biz yine de diğer tatil yörelerine göre sakin bulduk.

Ayrıca vakit bulursanız Assos’a 15 km. uzaklıktaki Sokakağzı Koyu, 9 km. uzaklıktaki Sivrice Koyu ve 7 km. uzaklıktaki Koruoba Koyundan da denize girebilir bu bakir koyları keşfedebilirsiniz.

Assos’ta Yeme İçme

Deniz kıyısında bulunan bir yer için taze deniz mahsulleri önerilmez de ne yapılır? Ayrıca zeytinyağıyla ünlü bu yerde çok leziz ve hafif zeytinyağlıları deneyebilirsiniz. Limanda yer alan Uzun Ev size bu lezzetleri tatmayı müthiş bir manzara eşliğinde vad ediyor sağlıyor. Fiyatlar bir miktar yüksek ama limanda bir keyif öğünü yapmadan dönmek olmaz. Tavsiye edebileceğimiz diğer bir mekanda aynı zamanda konaklama bölümünde değineceğim Kadırga Koyu’nda yer alan Seher Camping Restourant. Seher Abla’nın hünerli ellerinden çıkan zeytinyağlılar ve ızgaralar hem müthiş leziz hem de uygun fiyatlı. Ben özellikle daha önce tatma fırsatı bulamadığım avcı böreğine bayıldım.

Yemeğin üzerine de yine Kadırga Koyu’nda bulunan önünde uzun sıralar oluşan Gazeteye Çıkan Meşhur Dondurmacı Yahya Ustadan çeşit çeşit nefis bir külah dondurma ile kendinizi ferahlatabilirsiniz.

Gazeteye Çıkan Meşhur Dondurmacı Yahya Usta

Konaklama

Assos’a girişten itibaren özellikle çok sayıda kamp alanı sizi bekliyor, aynı zamanda butik otellerde yol boyunca mevcut ama bayram dönemleri ve yaz ayları yer bulmak gerçekten güç fiyatlarda buna göre yüksek. Biz kadırga Koyunda yer alan Seher Camping’ibir kamp alanı tercih ettik. Başta da belirttiğim gibi amacımız kamp yapmaktı ama geç saatte alana ulaşınca bungalowda kalmayı tercih ettik. Kamp alanı yeterince büyüktü, kampçılar için tuvalet, duş alanı vardı ve temizdi. Ayrıca kendine ait plajı mevcuttu. (Seher Camping ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz) otelde konaklamayı tercih edenler içinde  Kadırga Koyu’nda 4-5 yıldızlı otellerde mevcut.

Sanırım Assos’u farklı yapan bu değişik lezzetleri bir arada sunabilmesi. Bir yandan deniz tatili yapabilirsiniz, diğer yanda M.Ö. dönemlerden kalma antik kentte binlerce yıllık bir tarihe adım atabilir diğer yanda Behramkale’de yakın tarihimize tanıklık edebilirsiniz. En azından bizim üzerimizde böyle bir etki bıraktı.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Sizleri de bekleriz…