Pembe Dükkan Vosvos Cafe | Velhasıl-Kelam Cafe

İstanbul’da farklı konspetlerde mekanlar keşfetmekte ayrı bir keyif olmaya başladı bizim için. Özellikle hafta sonu kahvaltıları, öğleden sonra kahveleri için . Bu yazımızda bahsedeceğim mekanlar; Pembe Dükkan ve Velhasılı-Kelam Cafe  her iki ihtiyacı da karşılıyor.İ

Pembe Dükkan

Öncelikle Cafe Pembe Dükkan’dan bahsedeyim size biraz. Mekan Kartal sahile çok yakın ufacık, sıcacık bir yer. Saat 09:30’dan 23.30’a kadar açık. Biz bir Pazar günü gittik ve şans eseri yer bulabildik. Girişte hemen rezervasyonumuzun olup olmadığı soruldu. Hafta içi için yer bulunabiliyormuş Pembe Dükkan ‘da ama hafta sonu mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Çünkü bizden sonra gelen birkaç grubun yer kalmaması nedeniyle geri döndüğünü gördük.

Mekanın tarifi çok zor, o kadar harika bir konsept oluşturulmuş ki özellikle ilk defa gidiyorsanız sürekli duvarlara, masalara, resimlere, duvar yazılarına kısaca etrafa bakınıp duruyorsunuz. Konsept pembe üzerine kurulu olsa da asıl ilgi çeken şeyler 70’ler,80’ler,90’lara özgü materyallerin etrafa çok güzel bir şekilde serpiştirilmiş olması. Bir anda gençliğinize hatta çocukluğunuza dönüyorsunuz ve o zamanlardan kalan anılarınız bir bir gözünüzde canlanıyor. Eskiye dair müthiş malzemeler var hatta masada o günler konuşulmaya başlanıyor. Dediğim gibi mekan ufak o yüzden her şey minimal. Biz Pazar kahvaltısına gittiğimiz için kahvaltı menüsünden bahsedeyim biraz. İki kişilik kahvaltı 60 TL.

Daha uygun fiyatlı kahvaltı menüleri de mevcut. Ama biz sini ile gelen ve makul seviyedeki kahvaltıyı beğendik. Hatta zamanın nasıl geçtiğini anlamadan masayı sildik süpürdük. 🙂 Bu arada çok güzel nostaljik şarkılarda eşlik etti kahvaltıya zevkten dört köşe olduk diyebilirim. Kahvaltıdan sonra Pembe Dükkanın hemen karşısında bulunan Vel-hasıl Cafe’de kahve keyfi yapmaya karar verdik.

Velhasılı-Kelam Cafe

Menü müthiş tatlılar barındırıyor ama kahvaltı sonrası ne yazık ki pas geçmek zorunda kaldık. Ama aklım fena şekilde waffle’da kaldı. Bir daha ki sefere deyip size biraz menüden bahsedeyim. En çok dikkatimizi çeken ünlü oldukları şehirleriyle birlikte menüde yer alan çeşit çeşit gazozlar oldu. Gözümüz memleket gazozunu aradı açıkçası ama mekan sahipleri güzel bir yaratıcılığa imza atmış diyebilirim. Bu güzel cafe de Pembe Dükkan ile aynı konsepti barındırıyor. Hatta içinde birkaç tane eski masalı dikiş makinası var ki onlarda masa olarak kullanılmış.

Mekan sahiplerini yaratıcılıkları konusunda kutlamamak mümkün değil. Bu arada da fiyatlar makul bizim orta menengiç kahvesi biraz şekerliydi ama yanında gelen şekerlemeler ayrıca kalbimizi kazandı. Bu şekilde konsept uygulayan bir çok yer varken buranın bu kadar çok tutmasının sebebi ne olabilir diye düşünmeye başladık bir yandan da… işini severek yapan çok hevesli bir ekip, aynı zamanda yaratıcılık herhalde. Komik gelebilir ama biz garsonların önlüklerine bile bayıldık. Görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız. Yolunuz düşürse mutlaka ziyaret edin bence hatta yolunuzu düşürün derim ben. Çok eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Bizi takipte kalın. Sevgiler,

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom