Düzce | Samandere | Güzeldere Şelaleri|Efteni Gölü| Gezilecek Yerler

Bu yazıya nasıl başlamam gerektiğini inanın bulamadım. Neden mi ? Aslında itiraf etmem gerekiyor ki asıl hedefimiz Safranbolu ve Amasra ‘ya yapılacak bir geziydi. (Amasra gezimize buradan ulaşabilirsiniz.) Düzce ‘yi yolun yorucu olabileceği düşüncesiyle bir durak noktası olarak belirlemiştik. Ama muazzam yeşilini ve gezilecek bir çok yerini keşfettikçe hayıflandık biraz açıkçası. Her zaman çıktığımız gezi noktalarına ulaşmak için kenarından geçtiğimiz Düzce’de öylesine yerler keşfettik ki gözlerimize inanamadık. Konakladığımız yerde bu doğa ile iç içe maceramıza son noktayı koydu diyebilirim….

İstanbul’dan yaklaşık 190 km uzaklıktaki Düzce’ye özel araç ile yaklaşık 2,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Buyurun birlikte keşfedelim bu güzel şehri ve içinde barındırdığı doğal güzellikleri ;

Düzce Gezilecek Yerler

Düzce Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Samandere Şelalesi
Düzce Samandere Şelalesi

Düzce’deki ilk durağımız Samandere Şelalesi oluyor. Şelale, Düzce’nin güneydoğusundaki Samandere Köyü sınırlarında bulunuyor. Yolu daha önce gittiğimiz şelale yollarıyla karşılaştırıldığında gayet düzgün. Şelaleye giriş ise ücretli. Yetişkinler için kişi başı  3,5 TL ödemeniz gerekiyor. Şelalenin hemen sağ tarafında bir piknik alanı ve yemek yiyebileceğiniz bir restoran bulunuyor. Biz restoranda yemeğimizi yedikten sonra şelaleye inmeye karar verdik. Yemekler uygun fiyatlı ve lezzetliydi. Etrafta fazla bir seçenek olmadığı da düşünüldüğünde gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Bu arada etrafta piknik yapanları görmekte  mümkün. Samandere Şelalesi’nin de bulunduğu 500 metre boyunca, anıt ağaçlar, üç tane şelale ve birde Cadı Kazanı adı verilen bölümler bulunmakta.

Bir başka önemli bilgi de Şelalenin bulunduğu bölgenin Türkiye’nin ilk Tabiat Anıtı özelliği taşıması.

Şelalenin yanına ulaşmak için bayağı bir merdiven inmeniz gerekiyor ama inanın değer. Zaten yer yer dinlenme alanları da mevcut.

Düzce Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Düzce Güzeldere Şelalesı
Düzce Güzeldere Şelalesı

Samandere Şelalesi’nden sonra yolumuza Güzeldere Şelalesi ile devam ettik. Şelale yolu müthiş uçurumlar ile kaplı bu yüzden yolculuk kabus gibiydi. Bir ara acaba geri mi dönsek dedik açıkçası? Tabi bu tabiat parkını görene kadardı. Sonra ‘burayı görmeden eksik kaldırdı gezimiz’ dedik. Zaten dönerken yolu öğrendiğiniz için çok zorlanmadık. Tabiat Parkı gerçekten büyük bir arazi üzerine kurulmuş. Geniş bir piknik alanı mevcut. Piknik alanının hemen yanında restoran ve restoran tarafından işletilen konaklama alanları var. Ayrıca; dilerseniz çadırınızı getirip cüz’i bir ücrete kamp kurabilirsiniz ama biz kamp alanını çok küçük ve biraz pis bulduk. Şelale de gerçekten gördüğümüz diğer şelalelerden bayağı farklı. Bir kere su çok yüksekten geliyor ve  kayalara çarparak harika bir manzara oluşturuyor. Ben burayı Samandere şelalesinden daha çok sevdim sanırım. Bu arada yine bayağı bir merdiven inip çıkmaya hazırlıklı olmalısınız.

Biz restoranda bir kahve molası verip yorgunluğumuzdan bahsederken burada konaklamaya karar verdik. Hafta içi gittiğimiz için hemen yer bulduk ama hafta sonu mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekir diye düşünüyorum çünkü konaklanacak bungalov sayısı bayağı az. Fiyatlar bungolovlar için gecelik 300 TL, serander için ise 250 TL civarında.

 Efteni Gölü

Efteni Gölü
Düzce Efteni Gölü

Güzel dere Şelalesi’ne yarım saat mesafedeki Efteni Gölü bir sonraki gün ilk durağımız oldu. Burada yaban hayatı geliştirme sahası kurulduğunu  ve çok sayıda kuş çeşidi olduğunu öğrendik. Ama ne yazık ki biz kuşları göremedik. Göl kenarında  ufak bir  restoran, uzunca bir iskele ve izleme kulesi mevcut. Gölün bataklığı andıran bir görüntüsü var ve üzerinde yer alan çiçekler göle çok farklı bir hava kazandırıyor. Burada yaptığımız kısa bir turdan sonra yolumuza devam ediyoruz

Efteni gölü Efsanesine Buradan Ulaşabilirsiniz.

Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı

Düzce’ye şelaleler şehri dersek çokta abartmış olmayız herhalde. Güzeldere Şelalesi’ne benzer bir şelale de Aydınpınar köyünde yer alan Aydınpınar Şelalesi. Şelale çevresinde uzun bir yürüyüş parkuru sizi bekliyor. Parkta farklı çeşitte ağaçlar şelale yolunda size eşlik ediyor. Şelalenin yanında leziz ve taze alabalık tadabileceğiniz bir tesis mevcut. Dilerseniz sessiz ve huzurlu bu doğa harikasının yanı başında konaklayabileceğiniz bungolavlar var.

Kurugöl Kanyonu

Doğa sporu tutkunlarının çok iyi bildiği keşfedilmesi gereken bir başka muhteşem güzellikte Akçakoca ilçesinde yer alan Kurugöl Kanyonu. Oldukça büyük bir alana yayılan ve kanyonu içinde barındıran bölge 2006 yılında mesire alanı, 2011 yılında tabiat parkı olarak tescillenmiş. Burada trekking, kaya tırmanışı, safari ve foto safari yapma imkanınız mevcut. Ayrıca kanyon nesli tükenmekte olan sülünler içinde yetiştirme alanı olarak belirlenmiş. Kanyon çevresinde yöresel yemekler tadabileceğiniz restoranlar ile dilerseniz konaklayabileceğiniz tesisler mevcut.

Torkul Yaylası

Düzce’nin bir başka doğa harikası da Uğurköyü sınırları içindeki bu yayla. Bir masal diyarı etkisi uyandırıyor insan üzerinde. Yolu biraz uzun ve virajlı ama bu zorluğu göze aldığınızda sizi karşılayan tertemiz havasıyla bu yayla tüm yorgunluğunuzu alıp ciğerlerinizin temiz hava ile bayram yapmasını sağlıyor. Yayla  yaz- kış soğuk, özellikle burada kamp yapmak gibi bir hayaliniz varsa yanınıza bol bol sizi  sıcak tutacak kıyafet almalısınız. Son bir not;  gördüğüm en güzel yayla yolu burasıydı sanırım, gittiğinizde keyfini çıkarın.

Pürenli Yaylası

Torkul Yaylası gibi buraya ulaşmakta bayağı bir meşakkatli ve yayla da aynı oranda soğuk. Gölyaka ilçesine bağlı yaylanın rakımı 1400 metre. Yaylanın etrafında bir gölet var. Piknikçilerin de uğrak mekanı olmuş burası. Ayrıca; ağustos ayında yayla şenlikleri yapılıyor. Şenlik tarihlerini  takip edip bu şenliklere katılmakta harika zaman geçirmenizi sağlayabilir diye düşünüyorum. Kampçılar ve trekking severler içinde güzel bir rota olan yayla mutlaka görülmesi gereken yerler listemde yer alıyor. Sizde biran evvel keşfedin bence.

Düzce’de gezilebilecek yerler arasında ;

  • Akçakoca Ceneviz Kalesi
  • Fakıllı Mağarası
  • Aktaş Şelalesi
  • Derdin kaplıcası yer alıyor. Vaktinizin genişliğine göre buraları da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Düzce’de Nerede kalınır?

Düzce Merkez’de yer alan 3,4,5 yıldızlı otellerde konaklayabileceğiniz gibi bizim gibi tabiat parkı içerisinde yer alan bungalovlarda doğa ile iç içe farklı bir konaklama gerçekleştirebilirsiniz. Ben yukarıda da belirttiğim gibi Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı’nda yer alan seranderde yaptığım konaklamayı uzun bir süre unutamayacağım her halde. Perdeyi açıp ayağınızın altına orman görüntüsü serilmesi ve şelale sesinin gece boyunca orman seslerine karışması, sabah kuş sesleriyle uyanmak bizim gibi büyük şehirlerde yaşayanlar için bulunmaz bir nimet. Bu yüzden tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

Düzce’de Ne Yenir?

Yöresel yemeklerin başında Arnavut böreği, katlama, şıl böreği gibi hamur işleri yer alıyor. Ayrıca; höşmerim, lepsi, mamursa, kara lahana ve mısır ekmeği de mutlaka denenmeli.

Aydınpınar Şelalesi’nin yanında yer alan Aydınpınar Alabalık Restoran, Akçakoca’daki Hamsi Balık Restoran deniz ürünleri ile ünlü. Merkezde yer alan  Beyzade Gurme’de ise  başta leziz kebaplar olmak üzere sipariş üzerine yemekleriniz hazırlanıyor.

Son olarak Düzce Merkez’de yer alan ünlü Hanzade Baklava’da kıtır kıtır baklavanızı yiyebilirsiniz.

Sözün kısası bu güzel yemyeşil şehri keşfetmeye doyamadık ama bizi bekleyen yurdumun diğer güzelliklerine doğru yola çıkmakta her seferinde ayrı bir keyif….

Sevgiler,

Düzce Efsanelerini okumak için tıklayınız.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

2 thoughts on “Düzce | Samandere | Güzeldere Şelaleri|Efteni Gölü| Gezilecek Yerler

Yorumlar kapatıldı.