Efes Antik Kenti Gezilecek Yerler | İzmir

Bir önceki yazımızda bu yaz tatilinin bir kısmını İzmir’i keşfe ayırdığımızı söylemiştim. Şirince Köyü gezisi ile birlikte ünlü Efes Antik Kenti ‘ni de ziyaret ettik. Açıkçası bu muazzam tarihi miras karşısında tek kelime ile büyülendik. Tarihi kenti gezmeye günün erken saatlerinde başlamanızı önerebilirim yoksa kavurucu güneş altında gezmek çok yorucu olabiliyor.

Gelelim gezimize; Şirince gezimiz sonrası Selçuk’ta 1 gece konaklayıp erken saatte Efes’e doğru yola çıktık. Yolda Artemis Tapınağı tabelasını görünce geziye buradan devam edelim dedik. Sanırım turistik gezilerin rotası da bu şekilde belirlenmiş, çünkü gittiğimizde alan bayağı kalabalıktı .  Artemis Tapınağı Lidya Kralı Karun tarafından Artemis’e ithafen yaptırılmış, oldukça ihtişamlı olan yapı geçirdiği yangın sonrasında harap duruma düşmüş, mermerleri çalınmış ve ne yazık ki tapınaktan geriye çok az şey kalmış.

Efes
Efes

Gelelim gezimizin asıl hedefi olan Efes Antik Kenti’ne; öncelikle belirtmeliyim ki alan çok geniş ve uzun bir yürüyüş yolu sizi bekliyor, yazın giderseniz yanınıza mutlaka şapka, spor ayakkabı ile yola koyulun, yanınıza da bol su almanızı tavsiye ederim.

Girişte büyük bir otopark mevcut. Aracınızı buraya park ettikten sonra yürüyüş yolunun üzerinde çok sayıda hediye dükkanının yer aldığı bölüm var. Her turistik bölgede olduğu gibi satılan ürünler, yeme, içme son derece pahalı.

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar?

Efes Antik Kent’e giriş ücreti 60 TL, bununla birlikte Müze kart burada geçerli, sadece kent içinde bulunan Yamaç Evleri’ni gezmek için ekstra 20 TL ödemek gerekiyor ki bu alanda gezmek için müze kart geçerli değil.

Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri Nedir?

Her gün ziyarete açık olan Efes Antik Kenti’ne yaz ve kış dönemlerinde farklı ziyaret saatlerinde giriş sağlayabiliyorsunuz.

Kış dönemi (03.10 – 14.04)  08:00-17:00

Yaz dönemi (15.04 – 02.10 )   08:00 19:00

Tabi yazın 08:00’de kapıda olmanızı öneririm. Biz saat 10:00 için erken bir saat derken ilerleyen dakikalarda hiçte öyle olmadığını acı bir şekilde öğrenmiş olduk.

Kente iki kapıdan giriş var. Biz aşağıdan yukarı doğru çıkıp geri döndük tersini de yapabilirsiniz.  Aşağı kapı şehrin ana girişi.

Efes Antik Kenti’nde Gezilecek Yerler

1- Efes Antik Tiyatrosu

Efes Antik Tiyatrosu
Efes Antik Tiyatrosu

2- Celsus Kütüphanesi

3- Liman Caddesi

4- Yamaç Evleri

Yamaç Evleri
Yamaç Evleri

5- Hadrian Tapınağı Kapısı

6- Trajan Çeşmesi

Traianus Çeşmesi
Traianus Çeşmesi

7- Herkül Kapısı

8-Devlet Agorası

Uzun süren bu gezi sonunda eğer kendinizde devam edebilme gücü hissederseniz Yedi Uyurlar Mağarası’da buraya yakın, orayı da görmenizi tavsiye ederim.

Yeni  yazımızda görüşmek üzere…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Sevgiler,