Fethiye | Ölüdeniz | Kelebekler Vadisi | Gezi Rehberi

Pamukkale , Salda Gölü derken güneye doğru ilerlemeye devam ettik ve geldik bir sonraki durağımız olan Fethiye‘ye. Öncelikle Fethiye merkeze giderek biraz etrafı keşfetmeyi tercih ettik. Çünkü gezimizden önce yaptığımız araştırmada Ölüdeniz Bölgesinde kalacak yer bulmakta sıkıntı çekeceğimiz yönünde bir bilgi edinmiştik. Bu yüzden kalacak yeri Fethiye merkezden ayarlayıp koylara buradan gitmeyi planladık. Şehir merkezinde pansiyondan 5 yıldızlı otele kadar uygun maliyetlerde pek çok konaklama seçeneği mevcut.

Uzun bir araba yolculuğu sonrası öğlen saatlerinde buraya ulaşmamız nedeniyle direk bir plaja geçip hem serinlemek hem de dinlenmek istedik. Bu yüzden ilk tercihimiz merkeze en yakın olan Çalış Plajı oldu.

Fethiye Gezilecek Yerler  

  • Çalış Plajı

Merkeze 3-4 km olan plajın etrafında yeterli otopark alanı olduğunu gördük ve aracımızı park ettikten sonra direk plaja doğru yola çıktık. Çevrede özel plajlar olduğu gibi  bu plajların dışında da denize girebileceğiniz uzun bir sahili var. Hemen üst kısmı oteller, cafe ve publardan  oluşuyor. Burada da ağırlıklı olarak İngilizlerin kaldığını öğrendik. Plajda yerli turist yok denecek kadar azdı. Aslında deniz bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Ağırlıklı olarak çakıl olan sahilde çok dalgalı olması yüzünden denize pek giremedik. Birde üstüne denizdeki taşlar ayaklarımızı kesince burada çok uzun kalamadık açıkçası.

  • Ölüdeniz

Aslında Fethiye’ye gelirken en çok merak ettiğimiz yer burası olduğu için Fethiye merkezde 1 gece geçirip sabahın erken saatlerinde Ölüdeniz’e doğru yola çıktık.  Biz arabayla yola çıktık ama siz arabanızı merkezde park edip dolmuşlarla buraya gelebilirsiniz. Çünkü park alanı gerçekten kısıtlı.

Ölüdeniz
Fethiye Ölüdeniz

Ölüdeniz giriş ücreti 7 TL, öğrenci 3,5 TL, otomobille giriş ücreti ise 25 TL.  Bu doğa harikası yere hayran kalmamak mümkün değil, gerçekten de girdiğimiz en güzel denizlerden biriydi. Plajda  şezlong ve şemsiye ücretli ama biz plajın gerisinde kuytu bir yer bulduk ve inanılmaz keyifli bir gün geçirdik diyebilirim.

  • Belcekız Plajı

Ölüdeniz’e gitmişken mutlaka uğranması gereken bir plaj. Turkuaz renginde bir denizi upuzun bir kumsalı var. Plaja aracınızı Ölüdeniz’e bırakıp dolmuşla gitmeniz faydalı olabilir. Çünkü hem çok kalabalık bu yüzden hafta sonu park yeri bulunamayabilir ve günlük otopark ücreti 20 TL.  Ayrıca, müthiş temiz olan deniz dalgalı ve hemen derinleşiyor bu yüzden çocuklar  ve yüzme bilmeyenler için çok uygun olmayabilir.  Su sporları ve yamaç paraşütü son derece popüler bu plajda. Sahilden izlemek bile inanılmaz keyifli.

Belcekız Efsanesine Buradan Ulaşabilirsiniz.

Fethiye’de gezmek için önerebileceğim bir başka yolda günübirlik tekne turları. Fethiye’deki muhteşem koyları gezmek için kara yolunu tercih etmek gerçekten çok yorucu. Kişi başı ortalama 90 TL vererek Kabak Koyu’nu, Kelebekler  Vadisi’ni, Şövalye Adası’nı, Cennet Koyu‘nu ve Katrancı Koyu gibi Fethiye’nin pek çok koyunu ve adasını gezebilirsiniz.

Bu koylardan en güzel bir iki tanesi de yazmadan geçmeyelim;

  • Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz’e bağlı Kelebekler Vadisi, ismini ev sahipliği yaptığı 80’den fazla kelebek türünden alıyor. Kanyon arasında kalmış vadiye  yürüyerek 40-45 dk‘da  patika yoldan ulaşılabiliyor ancak çok dikkatli olmak lazım. Bu yüzden buraya en rahat ulaşım Ölüdeniz’den kalkan teknelere binmek.  Tekne ücreti gidiş/dönüş  30 TL.

  • Kabak Koyu

Bir başka doğa harikası olan Kabak Koyu‘na yürüyerek veya denizden ulaşım mümkün. Ancak tozlu patika yolda eski minibüslerle rampa aşağı uçurum kenarlarından iniyorsunuz. Aksam dönüş saatinde yoğunluk nedeniyle uzun dolmuş sırası bekleyebilirsiniz. Koy,  dünyanın en iyi trekking parkurlarından biri olarak gösteriliyor. Ayrıca; muhteşem temizlikte bir denizi ve 200 metre uzunlukta küçük çakıllı bir kumsalı var. Konaklayabileceğiniz kamp alanları da mevcut. Unutmadan ekleyelim yeme içme biraz pahalı.

 

  • Babadağ

Dünyanın en meşhur yamaç paraşütü kalkış alanlarından biri de Babadağ’da bulunmakta. Yani Fethiye’ye gelip de yamaç paraşütü yapmadan olmaz diyorsanız işte burası tam yeri. Babadağ Fethiye’nin en yüksek rakımlı yeri ve çok farklı bir bitki örtüsüne sahip. Ayrıca ayaklarınızı yerden kesen muhteşem bir gün batımı manzarası var. Ancak zirveye çıkış biraz zahmetli çünkü yolu çok dar. Zirveye ulaştığınızda ise burada bulunan restoranda kahvaltı veya yemek keyfi yapabileceğinizi da unutmayın.

Fethiye Babadağ
Fethiye Babadağ
  • Kayaköy

Birazda Fethiye’deki tarihi dokuya dokunalım derseniz, eski bir Rum köyü olan Kayaköy’ü görmenizi şiddetle tavsiye edeceğim.

1923 yılına kadar yaşayan canlı bir köyken mübadele sonrası terk edilip uzun süre boş kalmış.  Şimdilerde özellikle turist akını ile birlikte yeniden canlanmaya başlamış köy.

  • Gemiler Adası

Adaya ulaşım karayolu ve denizyolu ile mümkün. Eğer tekne turuna katıldıysanız büyük olasılıkla uğrayacağınız noktalardan biri burası olacak. Karayolu ile gelmek için Kayaköy istikametinden Gemiler tabelasını takip etmeniz yeterli.  Ada üzerinde Bizans Dönemi‘nden kalma 5 adet kilise bulunuyor. Adanın karşısında Gemiler koyu ve plajı bulunuyor.  Koya giriş ücretli ve yeme içme çok pahalı.

  • Fethiye Kral Mezarları

Fethiye şehir merkezinde yer alan Fethiye Kral Mezarları M.Ö 4. yüzyılda yapılmış ve Likya döneminden günümüze kadar gelmeyi başarmış. Doğal kayaya oyulmuş mezarlara yaklaşık 100 basamaklı bir merdiven ile çıkılabiliyor. Girişte 7 TL ücret ödeniyor, müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ayrıca muhteşem bir manzarası var ama  yazık ki biraz bakımsız kalmış geldi bana.

Fethiye Kral Mezarları
Fethiye Kral Mezarları
  • Saklıkent Kanyonu

Arabayla Fethiye‘den yaklaşık 45 dakika süren kanyon, herkesin ömründe bir kere gitmesi gerekir dediğimiz yerlerden biri. Girişte büyük bir otoparkı var, yolda gayet düzgün. Giriş ücreti kişi  10 TL, Bir doğa harikası gerçekten. İlk önce altı kayalı zeminde buz gibi sudan geçiyorsunuz. Bu parkur kısmı biraz zor açıkçası. Sonra ılık killi su ile macera başlıyor tekrar. Suyun içinde bir kısmında tutunmak için ip var. Burada gezmek için iki kişi olmak şart. Tutunmadan hareket etmek bazı kısımlarda imkansız. Uzun engellerin ardından şelaleye ulaşıyorsunuz . Bu yolu rahat aşmak için yanınıza minik bir sırt çantası, suda yürümek için ise  deniz ayakkabısı almanızı öneririm. (yanınızda yoksa ayakkabıyı buradan kiralayabiliyorsunuz.) Giriş ücreti 8 TL, öğrenci 4 TL. 

Fethiye macerası sonrası gezimizin artık sonlarına yaklaşıyoruz. Sırada Adrasan ve Olimpos var. Buralara ulaşmak için sahil şeridinden virajlı ve bir o kadar müthiş manzaralı yoldan ilerliyoruz.
 
Sevgiler,
 
instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.  https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Fethiye | Ölüdeniz | Kelebekler Vadisi | Gezi Rehberi

Yorumlar kapatıldı.