Gelin Geldi Efsanesi – Erzurum Efsaneleri

Erzurum’un Ilıca ilçesinde bulunan Gelin Geldi Gölü’nün iç burkan hikayesini paylaşalım bu kez de sizinle. Kim bilir belki bir gün yolunuz düşer bu güzel memlekete. Bugün Ilıca İstasyonu’nun bulunduğu yerde şimdilerde kuruyan bir göl varmış. Bakın o gölün nasıl bir hikayesi var. Gelin Geldi Efsanesi eminim sizi de çok etkiyecek.

Gelin Geldi Efsanesi
Gelin Geldi Efsanesi

Birbirine Delicesi Aşık İki Genç

Çevre köylerin birinde güzel bir kız yaşarmış. Bu güzelin gönlü çevre köylerden bir delikanlıya kaymış. Yemeden içmeden kesilip derdini kimselere söyleyememiş. Günden güne eridikçe annesi dayanamamış anlamış kızının bir derdi var, yanaşmış kızının yanına derdini sormuş. Kız utanmış önce söyleyememiş ama daha fazla içinde de tutamamış. Annesine bu deli sevdasını anlatıvermiş. Sarılıp ağlamışlar ana kız, teselli etmişler birbirlerini. Sıra gelmiş bu durumu babaya anlatmaya. Önce korkmuşlar konuşmaya ama kızının durumu bir süredir adamcağızı da üzermiş zaten. Bir gece anne babaya yavaşça durumu anlatmış. Babada demez mi gelsin istesinler diye… kızı yerinde tutabilmek ne mümkün. Mutluluktan ayakları yerden kesilmiş.

Herkesi Sarsan Şehadet haberi

Gelelim yağız Anadolu delikanlımıza. Sevdiğinden bu haberi duyarda bayram etmez mi? Etmiş, hemen de isteme hazırlıkları yapılmış. Toplanıp kızın köyüne varılmış usulünce kız istenmiş, ve vermiş gitmiş babası kızı delikanlıya. Ama bir şart sunmuş önce askerliğini bitir gel ki rahat rahat birlikte yaşayın demiş. Delikanlıya boynunu büküp peki demekten başka çare kalmamış. Hemen yazılmış askerliğe, bir yandan sevdiğini arkasında bırakmanın hüznü, bir yandan vuslata ulaşacak olmanın sabırsızlığıyla koyulmuş yollara. Ama kara haber tez duyulur derler. Güzeller güzeli kızımız asker yolu gözlerken sevdiğinin şehit haberini almış. Ağlamış hayata küsmüş erimiş bitmiş yıllarca, delikanlının o güzel yüzü bir an çıkmamış aklından. Ama üzerinden uzunca vakit geçince babası belki çoluğu çocuğu olur onlarla avunur diye kızını başka bir taliplisine verir. Kız ağlar, inler ama nafile, babası kararlıymış. Sonunda yapacak bir şey yok deyip kaderine boyun eğmiş. Sevdiği ile yapamadığı düğünü hiç görmediği bir başkasıyla yapılmış zavallı kızın ve yeni evine gitmek için düğünden sonra yola çıkmışlar.

Gölün Derinliklerinde Kaybolan Gelin

Düğün kafilesi yol uzun olunca bir gölün kıyısında bir müddet dinlenmeye karar vermiş. Gelinde yüzünü yıkamak için gölün kenarına gelmiş. Göle doğru eğildiğinde bir anda sevdiğinin yüzü belirmiş gölün içinde. Sanki yanındaymış da bir el uzattığında sonsuza kadar o eli bırakmayacak gibi gülümsüyormuş bu yüz. Elini uzattıkça delikanlı da uzaklaşıyormuş, ama bir kere onu bulunca tekrar kaybetmeyi göze alamamış kızcağız. Karanlıkta göle doğru hızlıca koşmaya başlamış ve bir süre sonra kaybolmuş. Kafiledekiler bu durumu fark edince hemen gelinin bulunduğu kıyı kenarına gelmişler ve başlamışlar beklemeye. lün üzerinde meydana gelen her değişikliği hareketi gelinin geri geldiğine yorup “gelin geldi”, “gelin geldi” diye bağırmaya başlamışlar. Sabaha kadar nöbet tutmuşlar ama nafile gelini bir daha ne gören ne duyan olmuş. O günden sonrada bu gölün adı “Gelin Geldi Gölü” olarak anılmaya başlamış. Her efsane gibi dilden dile aktarılarak bugünlere kadar gelmiş bu hikayede, göl kurusa bile bu aşkın önüne geçememiş zaman…..

İnstagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom