Gölyazı Gezilecek Yerler | Bursa’nın Sakin Köyü

Daha önceki yazılarımızı okuyanlar bilirler. Bursa’nın çeşitli yerlerini gezip gördükten sonra düşüncelerimizi sizlerle paylaşmıştık. Bu seferki rotamız ise fotoğraflarını gördükten sonra bizi kendine çeken  Gölyazı oldu.

Öncelikle bir uyarıda bulunmak isterim;

Burayı gezmek en fazla  yarım gününüzü alıyor. Bu yüzden  gezinizi yakın lokasyondaki  Trilye ve Mudanya ile birleştirebilirsiniz. Zira Gölyazı’yı gezmeniz kahvaltınızı burada yapsanız bile yarım günü geçmeyecektir. Tabi ki tercih yine sizin 🙂 

Gölyazı Hakkında Kısa Bilgi

Gölyazı;  Bursa’nın Nilüfer ilçesinde, Ulubat gölünün hemen  kıyısında bulunan küçük bir yarımada. Aslında adada denilebilir. Adaya ulaşım küçük bir köprüden yapıldığı için yarımada diyoruz. Gölyazı’nın Eski adı Apollonia(eski çağların ışık tanrısı) olarak bilinir.

"<yoastmark

Roma Döneminde gelişen Gölyazı(Apollonia),1303 yılında ise Osmanlı Devletinin egemenliği altına geçmiştir. Eski bir Rum köyü olma özelliği taşıyan Gölyazı,  1924 yılında yapılan mübadele ile Selanik’ten gelen Türk göçmenlere ev sahipliği yapmıştır.

Gölyazı Gezilecek Yerler

Ağlayan Çınar

Gölyazı’yı karaya bağlayan köprünün hemen başında bulunan Ağlayan Çınar Anıtı 750 yıllık bir tarihe tanıklık etmiş. Gövdesi ve dalları oldukça büyük olan bu çınarda birbirinden güzel fotoğraflar çektirebilirsiniz. Ağlayan Çınar’a ismini ise Mehmet Okatan isimli bir türk vermiş. Ağacın hemen yanı başında ise Mehmet Okatan’ın şu sözleri bulunuyor. “Tarihin verdiği yorgunlukla yan yatmış ulu bir çınar… Lakin yaşamaktan umudunu kesmemiş. Uzanmış öylesine bağrı yanık, yaprakları hüzün… İçi kan ağlarcasına, savaşlara, acılara, kara sevdalara tercüman olurcasına; ardında sevgi bahçesi, açamayan gonca bir gül. Önünde, oluk oluk gözyaşlarının eseri koca bir göl…”

Yine Ağlayan Çınar’da omzunda papağan bulunan bir kız papağanla fotoğraf çektirmek isterseniz sizi bekliyor olacak. 🙂

İnsuyu mağarasının hikayesini okumak için tıklayınız.

Gölyazı Tekne Turu

Yine Ağlayan Çınar mevkiinde bulunan tekneler ile Ulubat gölünde gezinti yapabilirsiniz. Tekne ile yapılan uzun tur 15-20 TL arası değişiyor. Gölyazı’nın en önemli simgelerinden biri de leylekler, tekne turu esnasında leyleklerinde birbirinden güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Gölyazı Sokakları

Gölyazı’ya hafta sonları araç girişi yasaklanmış, gelen araçlar köyün girişinde bulunan otoparkı kullanıyor. Otoparkın bulunduğu yerde yine fotoğraf severler için tarihi bir yel değirmeni bulunuyor. Hafta içinde ise sıkıntı yaşanmıyor.

"<yoastmark

Gölyazı’ya bağlanan köprüyü geçtikten sonra sizi köy camisi ve köy kahvesi karşılıyor. Köyün geneline bakıldığında ise yapılaşmanın oldukça fazla olduğu görülüyor. Yol yapım çalışmaları köyde yürümeyi engelliyor ama bu sizi durdurmasın sizde köyün dar sokaklarında gezintiye çıkabilir, kafelerde kahvaltı yapabilirsiniz. Konaklamak isteyenler için ise yine göl kenarında  küçük pansiyonlar bulunuyor. 

"<yoastmark

Ayrıca, köyün yaşlı nüfusu oldukça fazla ve köy geçimini çoğunlukla balıkçılıktan sağlıyor. Bu sebeple köyün etrafında birbirinden güzel tekneler ve balıkçı ağları bulunuyor. Bu teknelerde fotoğraf çektirebilir, özellikle gün batımıyla beraber harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Aziz Panteleimon Kilisesi

Kilise 19.yy da Anadolu Rum Ortodoksları tarafında inşa edilip mübadele yıllarına kadar aktif olarak kullanılmıştır. Sonraki dönemde bakımsızlıktan ve çıkan yangınlar sebebiyle kullanılamaz hale gelmiştir. Ancak belediye tarafından restore edilerek şimdilerde kültür evi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Aziz Panteleimon Kilisesi
Aziz Panteleimon Kilisesi
Zambak Tepesi

Meydanda bulunan çay bahçesinden yürüyerek 15 dakikada bu tepeye ulaşabilirsiniz. Özellikte Gölyazı’yı tepeden görebilir ve gün batımını izleyebilirsiniz. Zambak Tepe ismi ise mübadele öncesinde bölgeye yaşayan Rumlara ait mezarların başına zambak dikme geleneğinden geldiği söyleniyor.

Zambak Tepesi
Zambak Tepesi
Özetle ;

Gölyazı potansiyeli olan bir yer olmasına rağmen bizce gereken ilgi ve özen gösterilmiyor. Ama yine görülmesi gereken bir yer olarak hafızalarımızda yerini aldı…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.  https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Gölyazı Gezilecek Yerler | Bursa’nın Sakin Köyü

Yorumlar kapatıldı.