Heybeliada Gezilecek Yerler | İstanbul

İstanbul’da yaşayıp farklı yerler keşfetmek isteyenler için Adalar ilk tercihlerin arasında gelir. Kimisi denize girip serinlemek, kimisi Bisiklet sürüp adanın farklı yerlerini keşfetmek ister.Daha önceki yazımızda Burgazada’dan bahsetmiştik. Şimdiki yazımızda ise Heybeliada ‘dan bahsedeceğiz.

Heybeliada’ya Nasıl Gidilir?

Heybeliada’ya Avrupa yakasında gitmek için Kabataş iskelesini kullanmak gerekiyor. Kabataş-Heybeliada vapurla yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor. Anadolu yakasından gitmek isteyenler için ise seçenek sayısı çok fazla; Kadıköy-Adalar arası 50 dakika, Bostancı-Heybeliada 30 dakika, Kartal-Heybeliada ise yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Güncel vapur fiyatlarına Buradan ulaşabilirsiniz.

Vapurdan indiğimiz andan itibaren adada müthiş bir Arap turist akını olduğunu gördük. Onlarda ağırlıkla at arabalarıyla gezmeyi tercih ettikleri için adada ciddi bir at arabası trafiği var. Bisikletleri ve elektrikli motorlu araçları da işin içine katarsak sokaklarda rahat yürümek bayağı zorlaşıyor.

Biz yürüyerek yola devam etmeyi tercih ettik ama siz bisiklet ve motor kiralayabilirsiniz adayı gezmek için.

Gelelim  gezilecek yerlere;

Heybeliada Gezilecek Yerler

Heybeliada Deniz Lisesi

245 yıllık yapı denizden adaya yaklaşırken ilk göze çarpan tarihi eser. 2016 yılına kadar eğitim vermeye devam ederken bu tarihte kapatılmış. Şu anda da bina tarihi zenginliği görmek isteyen ziyaretçilere açık.

Heybeliada Deniz Lisesi
Heybeliada Deniz Lisesi
Değirmenburnu Tabiat Parkı (Mesire Yeri)

Heybeliada’nın en sevdiğimiz yerlerinden biri burası. Alana giriş 7 lira. Güzel bir piknik alanı, hem de yakınında plaj olması çok avantajlı. Plaj giriş ücreti kişi başı 35 TL Ayrıca mangal yapmayı düşünürseniz kiralık mangallar var. Değirmen manzarası da ayrı güzel.

Değirmenburnu
Değirmenburnu
Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Türk edebiyatının en ünlü yazarlarından biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın 1912 yılından 1944 yılına kadar yaşadığı evdir. 2017’de başlayan restorasyon çalışmasının bu yıl tamamlanması bekleniyor ancak bizim ziyaretimizde ne yazık ki henüz açılmamıştı. O yüzden Müzenin içini ziyaret etmek isterseniz teyit alarak gitmenizde fayda var.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi
Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi
Heybeliada Sanatoryumu

1924 yılında M.K. Atatürk’ün emriyle açılan sanatoryumda Rıfat Ilgaz, Ece Ayhan ve İsmet İnönü gibi tanınmış kişilerde kalmış. Son dönemde ise “Kelebeğin Rüyası” filmi için bir kısmı restore edilmiş. Ancak Şu anda kapalı. 

Heybeliada Senatoryumu
Heybeliada Senatoryumu
İsmet İnönü Evi

İsmet İnönü’nün rahatsızlanması nedeniyle dinlenmesi için Heybeliada seçilmiş. Bu ev içinde eşyalar bizzat M.K. Atatürk tarafından seçilerek alınmış. Şimdi bu ev müzeye dönüştürülmüş, içeride de Atatürk’ün seçtiği eşyalar yüzleri değiştirilerek kalmış. İçeride ayrıca çok sayıda fotoğraf bulunuyor.

Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi

Denizcilerin koruyucu azizi olan Aziz Nikola’ya adanmış olan kilise adanın  ana meydanında bulunuyor.  1857 yılında kurulmuş ancak 1894’teki depremde hasar görmüş ve bir onarım süreci geçirmiş. Kilisenin sunağının altında, 1775’te ölen Piskopos I. Samuel’in mezarı bulunuyor. Bu görkemli dini yapı  adanın en önemli yapıları arasında yer alıyor.

Aya Yorgi Uçurum Kilisesi

Sahilden sürekli dik ve taşlı bir yokuştan çıkarak  45 dakikada kiliseye ulaşabilirsiniz. Kilise ve çevresi çok güzel bir manzaraya sahip. Kilisenin bahçesinde 2 tane ağaç var. Bu ağaçlardan birine dilek dileyip bir şey bağlıyorsunuz. Eğer orada dilek dileyen birinin dileği gerçek olursa seneye yine gelip şeker dağıtması gerekiyor.  Ayrıca güzel bir de kafe var dışarıda.

 

Bu arada kiliseye girerken kıyafetinize dikkat etmeniz gerekiyor,  görevlilerden rica ettiğinizde ücretsiz olarak şal temin edebilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim kiliseye telefon, kamera gibi aletlerle girmek yasak. 

Heybeliada Plajları

  • Ada Beach Club

Plaja Giriş Ücretli

Hizmetler: Şezlong, Şemsiye, Duş, Tuvalet

Ulaşım: Heybeliada İskelesi’nden ücretsiz motorlarla plaja gidiş – dönüş imkanı. (Gidiş 10.00’dan itibaren saat başı, dönüş 16.30’dan itibaren)

  • Club Green Beach (Sadık Bey Plajı)

Plaja Giriş Ücretli

Ulaşım: Heybeliada İskelesi’nden ücretsiz motorlarla plaja gidiş – dönüş imkanı.(Gidiş 09.30’dan itibaren saat başı, dönüş 16.30’dan itibaren)

Heybeliada Plaj Bölgesi
Heybeliada Plaj Bölgesi
  • Alman Koyu Plajı

Plaja Giriş Ücretli

Hizmetler: Şezlong, Şemsiye, Duş
Bu hizmetler ücrete tabidir.

  • Akvaryum Plajı

Plaja Giriş Ücretli

Hizmetler: Şezlong, Şemsiye, Duş
Bu hizmetler ücrete tabidir.

Bu arada sahilde çok sayıda balık restoranında açlığınızı giderebilirsiniz. Adada size önerebileceğim Heyamola restoran olabilir. Burada tadacağınız ermeni mezesinin tadı damağınızda kalacak garanti veriyorum.

Adada güzel vakit geçiriyorum deyip Heybeliada’da kalmak isterseniz çok sayıda pansiyon bulmanız mümkün ancak yaz dönemi öncesinde rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

Güzel günler…

Sevgiler.

İstanbul’un kayıp adası Vordonisi Adası hakkındaki efsaneyi okumak için tıklayınız.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.   https://www.instagram.com/geziyourumcom

 

One thought on “Heybeliada Gezilecek Yerler | İstanbul

Yorumlar kapatıldı.