Eskişehir Gezilecek Yerler | Sazova | Odun Pazarı |Kentpark

Plansız yapılan seyahatlerde hep bir şeyleri unutmaktan çekinir, dönünce onun pişmanlığını yaşarım. Ama  Eskişehir  seyahati ani alınan bir karar sonrası  çok fazla plan, program yapmadan rüya gibi geçen bir gezi oldu. Yıllardır gitmeyi çok istediğim, her giden tanıdıktan hayranlıkla dinlediğim Eskişehir’e gitme vaktinin geldiğine karar vermek ile yollara düşmek arasında belki birkaç saat vardır.

Eskişehir’e  Nasıl Gidilir?

Eskişehir’e İstanbul’dan sık aralıklarla kalkan otobüslerle ulaşabileceğiniz gibi hızlı tren ile 2,5 saat gibi kısa bir sürede de ulaşabiliyorsunuz. Şehir içinde toplu taşıma ağı çok gelişmiş olduğu için aslında farklı bir şey yapıp hızlı tren kullanılabilir. Çünkü özel araçla yolculuğunuz yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Biz farklı yerlere de uğrayabiliriz diye yine özel araç ile düştük yollara ama bir daha ki sefere hızlı tren kullanmaya karar verdik.

Buraya yapılacak yolculukta gezilecek yerleri 2 günde rahat rahat bitirebiliyorsunuz. Yani hafta sonu kaçamağı için uygun bir yer. Biraz Eskişehir’i tanıyalım önce isterseniz…

Eskişehir Hakkında Genel Bilgiler

Eskişehir adını  M.Ö. 3000 yıllarına dayanan geçmişinden alıyor.  Frigyalılar, Persler, Lidyalılar gibi bilinen eski  uygarlıkların çoğuna ev sahipliği yapmış.  Selçuklular ve Osmanlılar döneminde de ticaret ve ekonomi merkezi haline gelmiş , aynı zamanda her devirde stratejik bir şehir olmuş. Gelelim bugünkü Eskişehir’e ; şehir merkezine ulaşıp dolaşmaya başladığınızda bir üniversite şehrinde  olduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Çok dinamik bir şehir bir kere, şehir merkezi kalabalık ve özellikle yeni düzenlemeler çok dikkat çekici. İsmet İnönü Caddesi mesela, İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne benziyor,  Herhalde en güzel ilk bahar ve sonbaharın ilk zamanlarında gezmek zevkli olur bu şehri. Karasal iklim hakim olduğundan yazın çok sıcak, kışında çok soğuk olduğunu duydum. Ama yerli turist sayısı çok olduğu için gezmeye erken saatte başlamakta fayda var,  yoksa uzun kuyruklarla karşılaşabiliyorsunuz.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

–          Porsuk Çayı ve Adalar
Porsuk çayı ve Adalar
Porsuk çayı ve Adalar

Porsuk Çayı şehir merkezinin bir çok yerinden geçiyor. Çayın geçtiği en bilinen turistik yer ise Adalar.  Nehirde Hem bot gezisi yapılabiliyor hem de gondol. Gondol gezileri  buraya Venedik havası katmış ancak gezi biraz kısa sürüyor bence. Bu arada Eskişehir gezinize buradan başlamanızı tavsiye ederim. Çünkü günün ilerleyen saatlerinde inanılmaz sıralar oluşuyor. Birkaç arkadaşım kalabalık nedeniyle 2 gün bekleyip gondol gezisi yapamadan dönmüş. Sabah kahvaltınızı bu bölgedeki irili ufaklı şirin cafelerde de yapabilirsiniz. Biz kahvaltıdan sonra gondol keyfi yapıp güzel kareler yakalayıp yolumuza yeni yerler ile devam ettik.

 –           Tarihi Odun pazarı Bölgesi

Bu bölge Eskişehir’in en eski bölgelerinden biri. Bu nedenle çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Ancak en güzel yerleri evleri. Evler yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında önce fotoğraflarda sonra ziyaretinizde göreceğiniz üzere “geçmiş zaman olur ki “ ile başlayan eski masal evlerine benziyor.Burada tarihi sokakları gezerken hediyelik eşya dükkanlarından hediye alabilir.İç dizaynı oldukça güzel olan Cafe Rasta’da içeceğinizi içip soluklanabilirsiniz. Bu bölgede gezebileceğiniz çok fazla  yer var kısıtlı süre nedeniyle bizim gezi planına aldığımız yerler ; Kurşunlu Camii ve Külliyesi,  Lületaşı Müzesi oldu.

–          Eskişehir Balmumu Müzesi

Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer almakta.

Müzede, yerli,  yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların heykelleri bulunmakta. Bu heykellerden bir kısmı gerçekten aslını yansıtırken bir kısmı için ne yazık ki aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Yine de sadece düşünülüp hayata geçirilmiş olması bile güzel. Burası da bol bol fotoğraf çekebileceğiniz bir yer. Giriş  ve bazı bölümlerde resim çektirmek ücretli. Giriş ücreti tam 10 TL, öğrenci 5 TL şeklinde.

Eskişehir Balmumu Heykeli Müzesi
Eskişehir Balmumu Heykeli Müzesi
–          Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı
Eskişehir - Korsan Gemisi
Eskişehir – Korsan Gemisi

Seyahatin en merak ettiğim kısımlarından biriydi bu park. Ülkemizde çok görmeye alışık olmadığımız türde muazzam büyüklükte bir alana kurulu.  Giriş ücretsiz ancak özel araç ile giderseniz otopark ücreti ödemeniz gerekiyor. Odun pazarından geçen toplu taşıma araçları ile de gelebilirsiniz parka. Parkı ayrıntılı bir şekilde gezmek için en az yarım gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Sazova Parkı’nda önce Türk Dünya Şaheserleri Parkı’na ulaştık , parkın  girişi ücretli, ben  İstanbul’daki Miniatürk’e benzettim burayı.  Biz  Masal Şatosunu,  Uzay Evini,  Eti Sualtı Dünyasını, Korsan Gemisini gezdik  ve  müthiş eğlendik, kesinlikle tavsiye derim. Ayrıca vaktiniz olursa gidilecek birçok oyun alanı var gidilecek.

–          Kentpark

Gezimize Eskişehir’in ülke çapında ünlü olan parkı Kentpark’tan devam ediyoruz.  Ünlü olmasının sebebi ise ülkenin ilk yapay plajı nı barındırması. Park hemen  otobüs terminalinin yanında. Araçla merkeze 15 dakika uzaklıkta. Ayrıca toplu taşıma araçları ile de ulaşım son derece rahat. Parkta ilk yapay plajın yanında cafeler, restoranlar, açık yüzme havuzu, at binme alanları  ve büyük bir gölet var.

Eskişehir Gece Hayatı Nerelere Gidilir?

Eskişehir gece hayatı dediğinizde akla gelen ilk yer Barlar Sokağı oluyor. Farklı eğlence türlerine hitap eden pek çok mekan var. Belli başlı yerler meyhane tercih ederseniz; Kör Kamil Meyhanesi ‘nin mezeleri ve eğlencesi harika. Canlı müzik dinleyip sohbet etmeyi tercih ederseniz de  La Liberta Pub’ı şiddetle öneririm.

Eskişehir’de Ne Yenir, Ne içilir?

Adalar’da gondol sefası öncesi kahvaltımızı Acıktım Cafe’de yaptık. Burası bölgedeki bilinen cafelerden biri tam cadde üzerinde yani konumu gayet iyi. Kahvaltıda bol çeşit vardı, aynı zamanda  lezzetli ve doyurucuydu. Fiyatlarda makul, çalışanlar ilgili ve kibardı.

Öğlen yemeği için tercih ettiğimiz yer bir çiğ börekçi oluyor, Eskişehir’e kadar gelmişken yemeden gitmek olmaz. Buralarda ünlü Papağan çiğbörekçi’de afiyetle çiğ böreklerimizi yedik. Ayrıca Odunpazarı  Bölgesinde Cafe Rasta’da ziyaret edebileceğiniz yerler arasında olsun.

Odunpazarı Cafe Rasta
Odunpazarı Cafe Rasta

Akşam yemeği içinde Balaban köfteyi tatmak istedik. Abdüsselam Balaban Köftecisi’ni tercih ettik. Burası da Odunpazarı’nda ve bu lezzeti tatmak için bile  yine gelinir Eskişehir’e . Bir de üstüne Met Helvasını deneyin Eskişehir’de tatmadık yöresel lezzet kalmasın.

Eskişehir’de Nerede Kalınır?

Bu yorucu seyahatte dinlenip kendinize gelmeniz için kalınacak yerlerden bahsedelim birazda. Yerli turistin fazla olması sebebiyle özellikle hafta sonu kalacağınız yerde rezervasyon yaparak gitmenizi öneririm. Biz şanslıydık,  merkezde yer alan İbis Otel’de kaldık. Otel gayet konforluydu. Merkezi konumu nedeniyle her yere  ulaşımımız rahat oldu.

Ayrıca uygun fiyatlı pansiyonlarda da kalınabilir. Ayrıca size bahsettiğim Odunpazarı bölgesinde restore edilmiş  butik otellerde kalmakta çok eğlenceli olabilir. Unutmadan Lüle Taşı Efsanesini okumak için tıklayınız…

Yeni rotalarda görüşmek üzere dostlar….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir