Karagöl | Borçka | Doğanın Cömert Davrandığı Yer

Birbirinden güzel doğal güzellikleri bünyesinde barındıran Karadeniz‘in belki de en sakin yerlerinden bir tanesidir  Karagöl. Sizi kendine çeker, huzur verir. Özellikle son zamanlarda Ayder Yaylası, Uzungöl gibi yerlerde artan yapılaşma sebebiyle Doğu Karadeniz turunuzda nefes alabileceğiniz önemli bir durak noktasıdır.

Sizleri çok bekletmeden ; İlk olarak Karagöl’ün konumuyla başlayalım yazımıza.

Karagöl Sandal
Karagöl Sandal

Karagöl Nerede? Karagöl’e Nasıl Gidilir ?

Artvin’in Borçka ilçesinden bulunan Karagöl, Karadeniz turunuzda görülmesi gereken önemli noktalarından, Karadeniz Sahil yolunu kullanarak Hopa sapağına girince yaklaşık 2 saat bir mesafeden sonra bu doğa harikası yere ulaşabilirsiniz. Yollar gayet güzel sadece son 6 kilometre sizi biraz zorlayabilir zira burada asfalt yol yerini Arnavut kaldırımına bırakıyor. Ancak burada da yolların çok dar olmadığını belirtelim.(en azından çok daha dar yerler görmüştük).Bu 6 kilometreyi de bitirdikten  sonra Karagöl Milli Parkına ulaşıyoruz.

karagöl Harita Görünüm
Karagöl Harita Görünüm

Karagöl Milli Parkı Giriş Ücreti;

Milli parkın büyük bir otoparkı bulunuyor. Ancak dönemine göre bazen bu otoparkta yer bulmakta sıkıntı yaşanabiliyormuş, biz gittiğimizde neredeyse bomboştu. Karagöl milli parkına giriş ücreti diğer tüm milli parklarda olduğu gibi 12 TL

Borçka Karagöl Milli Parkında Ne Yapılır?

Karagöl’e ulaştığımızda yüksek rakımdan dolayı biraz serin bir havayla karşılaştık. O yüzden gideceklere tavsiyem yanlarına hırka, yelek  benzeri kıyafet almaları. Yemyeşil ağaçların arasında kalan Karagöl’de piknik yapabileceğiniz masalar ve çardaklar bulunuyor. Aileniz ve sevdiklerinizle burada yapacağınız piknik sizi ayrıca mutlu edecektir. Ayrıca burada  ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir kafede bulunuyor. Gölün etrafında yürüyüş yapmak isteyenler için yürüyüş yolu da mevcut. Yürüyüşünüz esnasında güzel fotoğraflarda çekebilirsiniz.

 Gölde yapılacak en keyifli aktivite ise sandal kiralayarak gölü turlamak olacaktır. Dakikası 1 TL‘ye sandal kiralayıp gölün tadını çıkartabilirsiniz. Gölde oldukça fazla sayıda balık bulunduğunu da belirtmeliyiz. 🙂

Karagöl’de Ne Yenir?

Milli park içerisinde sadece 1 tane kafe var ancak içinde yemek için çok fazla seçenek yok. Tost, gözleme gibi yemekler ve içecekler bulunuyor ancak milli parka giderken yol üzerinde oldukça güzel kahvaltı yapabileceğiniz yerler mevcut. Buralarda doğal ürünlerle oldukça zengin güzel bir serpme kahvaltı yapabilirsiniz. Biz çift kişi 50 lira gibi bir ücret ödedik ve oldukça memnun kaldık.

Karagöl Kamp ve Konaklama?

Milli park içerisinde kamp atabileceğiniz alanlar bulunuyor. Ancak bu alanlar göl çevresinden biraz uzak. Göl kenarında  daha önceden kamp yapmaya izin veriliyormuş ancak daha sonra yasaklanmış.

Kamp Ücreti;

Kendi çadırınız ile giderseniz 30 TL.

Çadır kiralarsanız ise 60 tl

Bunun dışında milli park içerisinde konaklama yapabileceğiniz başka bir yer bulunmuyor.

Fakat gidiş yolunda ağaçların arasında huzur bulabileceğiniz çok sayıda pansiyon bulunuyor. Buraları tercih edebilirsiniz.

Özetle;

Yemyeşil bir doğa, çeşitli bitkiler, gölün çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz bir yürüyüş parkuru, piknik ve mangal keyfi, gölde sandal kullanmak, belki biraz çabalarsanız elinizle bile tutabileceğiniz sayıda alabalık, kamp yapabileceğiniz bir alan ve hepsinden önemlisi temiz hava ve huzur dolu bir ortam.

Doğu Karadeniz’e gitmişken buraya kesin uğrayın.

Huzurla Kalın…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.  https://www.instagram.com/geziyourumcom