Kuşadası Gezilecek Yerler – Kuşadası Gezi Notları

Kuşadası, Aydın sınırları içerisinde yer alan Türkiye’nin önemli turizm merkezleri arasında yer almaktadır. Doğal güzelliklerin yanı sıra önemli tarihi yerlere de sahiptir. Bir çok medeniyetin izlerini taşıyan bu güzel tatil ilçesi son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir.

Kuşadası tatili için en az bir hafta ayırmak gayet uygun olacaktır.

Kuşadası Gezilecek Yerler

Kuşadası Milli Parkı

Yaklaşık 210 çeşit kuş türünü barındıran ve zengin bir bitki örtüsüne sahip parkın koylarından denize girebilir, piknik yapabilirsiniz. İlk koy denize girmek için daha uygun, bu yüzden diğerlerine göre daha kalabalık. Tabi bu nedenle biraz daha kirli diyebiliriz. Diğer koylarda kayalıklardan ve daha derinden denize girebiliyorsunuz ve bu koylar çok daha sessiz sakin. Bu arada Milli Parka giriş ücretli. 2019 yılı için kişi başı 5 TL, araç ile giriş ise 2019 yılı için 15 TL. 

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Sadrazamlığı döneminde Öküz Mehmet Paşa tarafından  1618 yılında yaptırılan kervansaray İskele yakınında bulunmakta.  Kervansaray, babasının öküz nalbantı olması dolayısıyla bu lakabı aldığı bilinen paşanın yaptırdığı en önemli yapılardan biridir.  Devşirme taş ve Moloztaş kullanılarak inşa edilen kervansaray küçük bir kale gibi görünmekte.

Bafa Gölü

1989 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Ege’nin en büyük gölü,  çok kişi tarafından keşfedilmemiş bir doğa harikası. 2000 yıl önce uğrak bir liman olan bu alan, yüzyıllar içerisinde kapanarak göl halini almış. Göl üzerinde 4 adet ada var ve adalar üzerinde ise  Heraklia antik kenti kalıntıları mevcut. Gölün kenarında Bilinen en eski zeytin ağacı da gölün kenarında zamana direnmeye devam ediyor. Ayrıca gölün etrafında manastırlar, kaleler, kiliseler var. Antik kentin bulunduğu yerde de 300 nüfuslu Kapıkırı Köyü‘de uğranacaklarınız arasında olsun:)

Kuşadası Plajları

Kadınlar Plajı

Kuşadası mavi bayraklı plajları ile ünlü bir yerdir. Kuşadası kadınlar plajı şehir merkezine yakınlığı olan ve Osmanlı döneminde sadece kadınlar tarafından kullanıldığı için bu isme sahip olmuştur.Uzun bir sahil şeridine sahiptir.Dönem Dönem oldukça kalabalıktır. Şehir merkezine ise 4 km uzaklıktadır.

Kuşadası Kadınlar Plajı
Kuşadası Kadınlar Plajı

Güvercin Ada Plajı

Güvercin Ada plajına ise adını almış olduğu Güvercinada Kalesi civarından girebilirsiniz.Buraya gelmişken Güvercinada Kalesinide gezebilir biribirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir mendirek ile Kuşadası’na bağlanan Güvercin Adası üzerinde bulunan kale geçmiş dönemde hem yaşanan isyanların bastırılması, hem de korsanlardan korunmak amacıyla kurulmuş. Zamanla da ilçenin simgelerinden biri haline gelmiş. Kalenin Barbaros Hayrettin Paşa, surlarının da İlyas Ağa tarafından yaptırıldığı bilinen yapıyı ve bu minik adayı gelmişken mutlaka keşfedin derim.

Güvercinada
Güvercinada

Sevgi Plajı

Bölgenin tanınan plajlarından biriside Sevgi plajıdır.Denizi oldukça berrak ve sahil şeridi oldukça geniştir. Şehir merkezine 13 km mesafe yer alan bu plaj olduça popülerdir.

Kuşadası’na Gitmişken;

Kuşadası’na gelenler için gezilmesi gereken yerlerin başında Efes Antik Kenti yer almaktadır. Efes Antik kenti MÖ 6000 yılında kurulmuş olup bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kentin kurucuları Amazon adı ile bilinen kadın savaşçılardır. Efes Antik Kenti gezinizde sizlere yardımcı olacak yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Efes Antik kentine yaklaşık 6 km. mesafade yer alan Meryem Ana Evi 19.yüzyılda Roman Katolik rahibesi Blessed Anne Catherine Emmerich rüyalarından yola çıkılarak bulunmuştur. Hacı olmak isteyen Katolikler Hz.İsa’nın  annesi Meryem’in, Aziz John tarafından buraya getirilip cennete gidene kadar bu evde yaşadığına inanmaktadırlar. Bu kutsal mekanı bir çok Papa tarafından kutsanıp gezilmiştir. Selçuk ilçesini gezdikten Şirince köyüne gidilebilir. Bu tatlı köy kendine has dokusu ve lezzetleri ile gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Şirince Köyü gezinizi için size rehberlik edecek yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kuşadası Ulaşım

Bölgeye Şehirler arası Kuşadası otogara gelen otobüsler ile ulaşım olduğu gibi İzmir Adnan Menderes havaalanı aracılığı ile ulaşılabilir. Günümüzde uçakların daha rahat ve kolay ulaşım imkanı sağladığını düşünenlerden iseniz İzmir Havalimanı Kuşadası transfer hizmeti alarak sorunsuz ve kolay ulaşabilirsiniz. Her kişi sayısına uygun lüks araçlar ile en ekonomik fiyatlara ulaşım hizmeti sağlayan firmalardan İzmir Transfer Online adlı firmayı tavsiye etmekteyiz. İzmir Havaalanına yakın ofisleri geniş araç filosu ve yetki belgeleri eksiksiz resmi çalışan nadir firmalardan bir tanesidir. İzmir Kuşadası transfer fiyatları için web sitelerini inceleyip yılın her günü arzu ettiğiniz saatte rezervasyon yapabilirsiniz.  Kuşadası transfer için https://www.izmirtransferonline.com/izmir-havaalani/kusadasi-transfer sayfasından rezervasyon yapabilir yada 0 532 069 8188 çağrı merkezini arayabilirsiniz.

KUŞADASI’INDA NE YENİLİR – İÇİLİR?  

Ege bölgesinin lezzet duraklarından biri olan Kuşadası bir çok zengin ege mutfağı yanı sıra deniz ürünleri, atıştırmalık Kumru gibi lezzetler sunmaktadır. Çarşaf adı verilen Kumru kesinlikle denenmesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Fiyatı 10TL- 15 TL arasında değişmektedir. Deniz ürünleri de kesinlikle denebilir. Ahtapot salatası Laos şiş ve karides mantı gayet başarılı bir şekilde bir çok restaurantta sunulmaktadır. Merkez de marinanın olduğu yerde bir çok irili ufaklı işletmeler bulunmaktadır. Unutmadan Şirince gezinizde şarap tadıp sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. 

Çarşaflı Sandviç
Çarşaflı Sandviç

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Sevgiler,