Avşa Adası Gezilecek Yerler | Nerede Kalınır? | Plajlar

İstanbul’da yaşıyorsunuz ve televizyondan Bodrum haberlerini izleyip şurada olmak vardı mı diyorsunuz veya yazın sıcağından kurtulmak ve bir kaç günlüğüne kafa dinlemek ve rahatlamak mı isteğiniz, O zaman size Bodrum kadar uzak olmayan ve Bodrum’dan daha az maliyetli tatil yapabileceğiniz Avşa Adası ‘nı şiddetle tavsiye ediyorum. İsterseniz ilk başta nasıl gideceğiniz hakkında bilgi vereyim. 

Avşa Adasına Nasıl Gidilir?

Bostancı ve Yenikapı’dan Marmara adası ve Avşa Adası’na yaklaşık  3 saatte gidebileceğiniz gibi Tekirdağ’dan feribotla ulaşmanızda mümkün. Sefer sayıları çok fazla olmasa da nisan aylarından sonra adaya giden yolcu sayısı artığından sefer sayısı da artmakta.

Avşa İskelesi
Avşa İskelesi

Avşa Adası Kalınacak Yerler

Avşa adasına ayak basar basmaz ellerinde broşür olan insanlar sizin etrafınızı saracak sizi otel ve pansiyonlarına çekmek isteyecektir. Öncelikle belirtmeliyim ki Avşa adasında otelden daha çok pansiyon bulunmakta. Gitmeden önce pansiyonlarda yer ayırtabileceğiniz gibi hazırlık yapmadan gitmeniz durumunda da pansiyon bulabileceğinizi düşünüyorum. Önemli detaylardan biri de nerede kalırsanız kalın pazarlık yapmayı ihmal etmeyin, dönemine göre fiyatlar çok çok düşüyor. Sahil kenarı otel, motel ve pansiyonlar oldukça pahalı iken içerilere gidildikçe fiyatlar düşüyor. Pansiyonların çoğunlukla kullanışlı ve rahat olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda çoğunda buzdolabı, yemek yapabilmeniz için  tencere, tava gibi mutfak malzemeleri bulunuyor.

Avşa Adasında Ne Yapılır?

Ben eylül ayında gittim. Havalar henüz soğumadığı ve  okulların açılması nedeniyle tatilcilerin azaldığı bir dönemde. Bu dönemde iki kişi geceliği 100 TL‘ den bir pansiyonda rahatlıkla kalabiliyorsunuz. Denizi ve plajları İstanbul ‘a yakınlığını da göz önünde bulundurursak çok çok güzel. Adanın başlıca plajlarını söyleyecek olursak; Altınkum Plajı, Çınar Plajı, Karadut Plajı, Yiğitler Plajı gibi plajları mevcut.

 Sabahın erken saatinde 20 TL’ ye bisiklet kiralayıp adanın etrafını turladım, keşfedilmeyen yerleri keşfettim, bisiklet turu esnasında adada bulunan zeytin ağaçlarının arasından geçip diğer merak ettiğim plajlara ulaştım, yorulduğum yerde Avşa’nın serin sularına girerek rahatladım. Bölgede başka neler var derseniz; Sahil kenarında hediyelik eşyacılar, dövmeciler ,kafeler ,barlar kısacası bir tatil beldesinden ne bekliyorsanız burada mevcut hatta extraları bile var lunapark gibi :). Diyorum ya küçük bodrum burası…

 Avşa Adası’ nda Ne Yenir?

Pansiyonda kalıyorsanız yemek konusunda biraz sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Pansiyonda mutfak malzemesi bulunmasına rağmen tatilde yemek yapmak size zor gelebilir. Sahil kenarında uygun maliyetli lokantalar ve balık yiyebileceğiniz yerler  mevcut. Kahvaltı için ise sahilde 25-30 TL ye sahil boyunca uzanan açık büfe kahvaltı mekanlarını tavsiye ederim.

Avşa kahvaltı Fiyatları
Avşa kahvaltı Fiyatları

Avşa Adası Gece Hayatı

Gitmeden önce bu kadar renkli bir gece hayatı olduğunu açıkça bende düşünmüyordum. Sahil kenarında ve iç kesimlerde oldukça fazla bar ve disco mevcut. Bunlardan bazıları Martı bar, Cadde Club, Tanz Disco gibi. Ben daha çok canlı müzik dinleyip şarkılara eşlik edeceğim diyenler içinse seçenekler oldukça fazla ben sahil kenarında bulunan Balkon Cafe‘yi tercih ettim. Sahil boyunca çok güzel canlı müzik yapan yerlerde bulabilmek sizin için zor olmayacaktır. Aynı şekilde türkü barların sayısı da oldukça fazla. Kardeşim ben yalnızların adamıyım derseniz büfeden içeceğinizi ve kuru yemişinizi alıp sahil kenarında şezlongun birine oturup  telefonunuzdan açacağınız müziklerle de ay ışığı altında  keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Kısaca  özet geçecek olursak bir kez gidip deneyin mutlaka, inanın sonra  2-3 günlüğüne de olsa Avşa Adası’na her sene kaçacağınızı düşünüyorum. Umarım yazım size yol gösterir unuttuğum veya atladığım bir yer olursa bana yazarsanız sevinirim.

Şimdiden iyi tatilleriniz olsun .

İnstagram sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.

 

One thought on “Avşa Adası Gezilecek Yerler | Nerede Kalınır? | Plajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir