Cunda Adası Gezilecek Yerler | Ayvalık Gezi Notları

Bazen yapılan yolculuk varılacak yerden daha önemli, çünkü yolda yaşadıklarınız, edindiğiniz deneyimler ve unutulmaz anılar yolculuğu çok daha eğlenceli hale getiriyor. Öyle ki bir yazımda sadece yol hikayelerimizi anlatmak istiyorum size. Kaybolduğumuz, büyük bir hevesle yola çıkıp sonuca varamadığımız, bir yerde arabamızı bırakıp yola yaya devam ettiğimiz, karanlık, soğuk, yağmurlu ya da güneşin altında kavrulduğumuz yolculuklarımızı.Bu eğlenceli yolculuklardan biri de Bozcaada macerası sonrası Cunda Adası ‘na yaptığımız yolculuk oldu.

Aşıklar Tepesi ve Panaya Kilisesi
Aşıklar Tepesi ve Panaya Kilisesi

Adaya ister kara yolu, ister deniz yolu ile ulaşabilirsiniz. Biz adaya tekne ile vardık, ayrıca isterseniz aracınızla da doğa içinde güzel bir yolculuk yapabilirsiniz. Yalnız adanın dar yollarında araba ile dolaşmanızı pek tavsiye etmem. Rahat yürüyüş ayakkabılarınızı giyerek uzun ve zevkli bir ada turu inanın daha çok hoşunuza gidecek.Fotoğraf:https://www.instagram.com/samet__gursoy/

Cunda Adası
Cunda Adası

Biz deniz üzerinden adaya ulaştığımız için önce sahilden gezmeye başladık. Geniş bir ve hareketli bir sahili var adanın. Burada sizi adanın en eski yapılarından Despot Evi karşılıyor. (Bu yapının hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.) Ne yazık ki yapı biraz tahrip olmuş ancak kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Sahilde irili ufaklı restoranlar mevcut. Biz Bay Nihat’ta leziz bir yemek yiyip Tarihi Taş Kahve’de dibek kahvesi içtik. Bu arada sahilde burnunuza harika lokma kokuları gelebilir. Bu kokular Lokma İmparatoru diye bilinen ünlü lokmacıya ait. Yemeği atlamayın derim, tadı hala damağımda 🙂

Şimdi de yediklerimizi eritme vakti. Gezecek o kadar çok yer var ki bu hiç zor olmuyor

Cunda Adası Aşıklar Tepesi

Adada herkesin mutlaka gittiği Aşıklar Tepesi bizimde ilk rotamız.

Panaya Kilisesi
Panaya Kilisesi

Buradan tüm adaya hakim olabiliyorsunuz. Bayağı bir yokuş çıkıyorsunuz giderken ama o güzel manzaraya karşı fotoğraf çekerken tüm yorgunluklar unutuluyor. Tepede ayrıca Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ve  Panaya Kilisesi yer alıyor. Cunda adasının sembollerinden biride bu kitaplığın değirmeni. Ayrıca, hemen önünde ufak bir kafe var. Yorgunluğunuzu bu kafede soluklanarak atabilirsiniz.

 Cunda Adası Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi)

Cunda Adası - Rahmi Koç Müzesi
Cunda Adası – Rahmi Koç Müzesi

1873 yılında inşa edilen kilise Cebrail ve Mikhail’e atfedilmiş. Halen Ada’nın en

önemli anıt yapılarından biri. 2011 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından kiralanan kilisede yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda müze olarak hizmet vermeye başlamış. Biz gezerken çok eğlendik, müze içinde oyuncaklar, bebek arabaları, zaman ölçüm aletleri başta  olmak üzere geniş bir koleksiyon mevcut.

Cunda Adası Ayışığı Manastırı

Adanın kuzeyinde Pateriça yarımadasının en uç noktasında dik bir tepenin denizle kesiştiği yerde yer alıyor manastır. Çevresi duvarlar ile çevrili ve diğer kiliselerde olduğu gibi avlu içerisinde bulunuyor. Çeşitli dönemlerde restorasyon çalışmaları yapılmış ancak ne yazık ki hazine avcıları tarafından dönem dönem yağmalanması nedeniyle ilk dönemdeki mimarisini koruyamamış. Son olarak Sabancı ailesi tarafından alınan ve restorasyon yapılarak müze olarak hizmet veren Manastır belirli günlerde ve  saatlerde ziyaret edilebilmekte. (  ziyaret takvimi çarşamba günleri 10:00 – 15:00 saatleri, yinede gitmeden önce kontrol etmekte fayda var)

Cunda Adası

Bu kadar gezdik yorulduk birazda deniz,güneş, kum üçlüsüne yelken açalım diyorsanız buranın ünlü kamp mekanı Ada Camping’i öneriyorum. Tesis tam anlamıyla tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde planlanmış. Size denizin keyfini çıkarmak kalıyor inanın. Eğer ben daha sessiz sakin bir koy tercih ediyorum diyorsanız biraz meşakatli bir yolculuğu göze alıp Pateriça‘da deniz keyfi yapabilirsiniz.

Gelelim konaklama koşullarına; tahmin edeceğiniz gibi Cunda’da ağırlıklı butik otellerde konuklama sağlanıyor.  Ben Ada Camp Hotel Beach‘i tercih ettim ve çok memnun kaldım.

Sonuçta bu gezimizin hem yolculuğundan hemde adanın baş döndüren  huzurundan aldığımız keyif, tekrar bizi buraya çağıracak ona eminim.

Sizde sonuca hemen ulaşmaya çalışmak yerine  ilerlediğiniz yoldan da keyif almaya bakın derim dostlar, hayat kısa gezilecek çok yer var. Unutmadan Cunda sahilde bulunan Despot Evi hikayesini buradan okuyabilirsiniz. 

Görüşmek üzere….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir