Hidiv Kasrı Kahvaltı ve Yemekleri | Nasıl Gidilir ?

Adını sıkça duyup gitmeye fırsat bulamadığınız yerlerden  biri de Hidiv Kasrı mı? Korkmayın yalnız değilsiniz. Kısa zaman öncesine kadar  bende sizin gibiydim.Avrupa yakasında oturan biri için oldukça uzak görünüyor aslında  Hidiv Kasrı.Neyse ki tembellikten sıyrılıp geçen pazar günü yola koyulunca anladım o kadar da uzak olmadığını.

Hidiv Kasrı
Hidiv Kasrı

İsterseniz önce gittiğinizde o tarihi atmosferi yaşamak amacıyla biraz kasrın tarihinden bahsedelim; İstanbul, Anadolu Yakası, Beykoz İlçesinde bulunan bu yapı bir çok padişaha ev sahipliği yapmış olup adını Mısır Valilerine verilen unvan olan “hidiv” den almıştır. Dönemin Mısır Valisi Hidiv Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan Mimar Delfo Seminati‘ye, o devrin mimarisine uygun olarak yaptırılmıştır. Yapı konumu itibariyle muhteşem bir boğaz manzarasına sahip olup gerek dış avlusu, gerek iç mimarisi ile gelen ziyaretçileri tıpkı benim gibi kendine hayran bırakmaktadır.Nasıl Gidilir? diye soracak olursanız.

Hidiv Kasrı’na Nasıl Gidilir?
Hidiv Kasrı’na özel arabanız ile gidebileceğiz gibi fazla sayıdaki şehir otobüsüyle de kolayca ulaşabilirsiniz. Benim tavsiyem sizde benim gibi Kardeş Payı dizisi hayranıysanız dizinin çekildiği Kanlıca durağında inip “KaraPençe VIP” te çay veya kahve keyfi yaptıktan sonra kasrın yolunu tutmanız.
 
Hidiv Kasrına Giden Otobüsler ve İneceğiniz Durak

Durak Adı: Hidrografi D.Başk. Otobüs Durağı

Geçen Hatlar
11H – ORTAÇEŞME – ÜMRANIYE
15 – BEYKOZ – ÜSKÜDAR
15A – ANADOLUKAVAĞI – KAVACIK
15F – BEYKOZ – KADIKÖY
15P – SOĞUKSU MAHALLESI – ÜSKÜDAR
15T – TOKATKÖY – ÜSKÜDAR
121A – BEYKOZ – MECIDIYEKÖY

Hidiv Kasrı’nda Ne Yapılır?
İsterseniz birazda Hidiv Kasrı‘na ulaştıktan sonra neler yapabileceğinize bir bakalım. Sarayın bahçesine girdiğinizde  yüzyıllık ağaçlar, rengarenk çiçekler ve müthiş bir boğaz manzarası fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmanız gerektiğini hatırlatıyor. Bu nedenle önce bol bol fotoğraf çekerek bu güzel kareleri ölümsüzleştirebilirsiniz. Sarayın etrafında bulunan ve yeni düzenlenen koşu ve yürüyüş parkurunda temiz hava eşliğinde dilerseniz güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş esnasında parkurda  çevre düzenlemesi ile kendine hayran bırakan bir şelale ile karşılaşacaksınız burada da bir iki poz çekmeden geçmeyin derim ben.
Kasrın içine girdiğinizde ise mermer sütunlar,ve tarihi doku sizi karşılıyor. Söylemeden geçemeyeceğim ellerinizi yıkamak için bile olsa
mutlaka lavabolara uğrayın derim, neden böyle dediğimi gittiğinizde göreceksiniz 🙂
Hidiv Kasrı’nda Ne Yenir?
Hidiv Kasrında açık büfe kahvaltı 42.5 TL, öğlen veya akşam saatlerinde ise sizi Osmanlı damak zevkinin hakim olduğu bir menü karşılıyor. Hiç tatmadığınız Osmanlı yemeklerini ve şerbetlerini burada bulabilirsiniz. Ortamın sessizliği ve çalan rahatlatıcı müzikler ile hem karnınızı hem de ruhunuzu doyurma imkanı bulacaksınız.
Gün sonunda neden bu kadar yakın ve muhteşem bir mekana daha önce gelmediğinizi düşünerek bazen ulaşılması kolay olan şeylerin de insanı çok mutlu edebileceğini hissederek evinize huzurla döneceğinize eminim.
 
Bu arada ufak bir hatırlatma;  aşağıdaki  instagram hesabımdan beni takip etmeyi unutmayın, belki bir sonraki rotayı birlikte belirleriz.
 
 Sevgiler,

One thought on “Hidiv Kasrı Kahvaltı ve Yemekleri | Nasıl Gidilir ?

Yorumlar kapatıldı.