İznik (Nikaia) Gezilecek Yerler | Bursa

Bir kere gezmenin tadını aldınız mı sizi durdurabilene aşk olsun. Hafta sonu yaklaşmaya başlayınca harita açılıyor önünüze gidilmemiş, ayak basılmamış bir yer kalmasın istiyorsunuz. Asıl güzergaha giderken geçilen köylerden tutun akarsular, nehirler hepsini işaretlemek istiyorsunuz. İşte böyle bir gün haritada İznik yazısı ile göz göze geldik. Okuduğum çoğu makale de yer almıyordu. Çok popüler değildi ama tarihi geçmişinin müthiş olduğunu en azından tarih kitaplarından hatırlıyordum. Böylece yeni keşfin Bursa’ya bağlı İznik ilçesi olmasına karar verdim. Bir iki gün hazırlığın sonunda yeni rotama doğru yelken açtık.

İznik Çarşı

İstanbul’dan Osman Gazi Köprüsü’nü kullanarak yaklaşık 1,5-2 saatte  İznik’e ulaşabiliyorsunuz. İznik merkez şaşırtıcı şekilde sakin ve mütevazi, sanki 10 yıl öncesine gitmişim gibi bir his uyandırdı bende. şehir tarihi surlar ile çevrilmiş, sanki orada korunaklı bir şekilde dış dünyadan saklanmış. Yer yer tarih günümüz yapılarına karışmış, önce şaşkınlığımızı gizleyemezken sonrasında bu içiçelik beni çok cezbetti.
 
Bu yüzden önce biraz İznik tarihi hakkında bilgi vermekte fayda var. Bu yer  Osmanlı öncesinde Selçukluların ve Bizanslıların başkenti olmuş. Osmanlılar tarafından ele geçirilmesi ile birlikte dönemin sanat, kültür ve ticaret merkezi haline gelmiş. Osmanlı döneminin ilk medrese, camisi ve imareti burada inşa edilmiş.
 

İznik Lefke-İstanbul Kapı

Bu tarz gezilerde en sevdiğim şey gidilen yerin eski çarşısını bulmak ve gezmek.İznik’in çarşısında da eski yeni bir aradaydı.ve irili ufaklı çini dükkanları hemen göze çarpıyordu. bu ufak gezintide  yolun sonu sizi uçsuz bucaksız gibi gözüken surların yanına götürüyor. Burada şehrin dört kapısından biri olan Lefke Kapı bulunuyor. Kapı civarı tamamen tarihi eserlerle dolu  bir kaç kare almadan ilerlemek mümkün değil. İnanılmaz bir tarih saklı o surlarda. Bu kapı dışında İstanbul, Sahil ve Yenişehir kapıları mevcut. Buradan sonra İstanbul ve Sahil kapılarını görmek için yolumuza devam ettik.

Ayasofya Orhan Cami

İlçenin güzel bir başka yanı ise yürümeyi seviyorsanız her yere yürüyerek gidebiliyor oluşunuz. Bizde bir sonraki rotamız olan  Ayasofya (Orhan) Cami‘ne yürüyerek ulaştık. Yine tarihi koklayabileceğiniz bir başka mekan. Değişik kültürlere ev sahipliği yapan cami Batı Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş, Osmanlı döneminde camiye dönüştürülmüş. Yunan işgali sırasında yıkılmış ve nihayet 2007 yılında restore edilmiş bir ibadethane.

Süleyman Paşa Medresesi
 
Süleyman Şah tarafından yaptırılan Osmanlının ilk medresesi. Şu an içinde çini satın alabileceğiniz dükkanlar ve  yorgunluğunuzu bir kahve ile atabileceğiniz güzel bir cafeye ev sahipliği yapıyor.
 

İznik Gölü

 Yolculuğun son kısmını İznik gölüne ayırdık. Göl,  Marmara bölgesinin en büyük gölü. Fotoğraf severlerin bu gölden müthiş kareler yakalaması ise an meselesi.
İznik Gölü
İznik Gölü
 
Gezilecek yerlerin tamamlanması ile birlikte geldik konaklama yerine. Konaklama yeri için seçtiğimiz yer Askania Otel’di. Çok memnun kaldığımız bu otel ilgili görüşlerimize buradan ulaşabilirsiniz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir