Pierre Loti Tepesi | Eyüp | Gezilecek Yerler

İstanbul’un Avrupa yakası tarafında oturanlar için gezebilecekleri sessiz, sakin ve huzurlu bir yer bulmak oldukça zordur. Belki de bu noktada gerek manzarası ve temiz havası , gerekse insanlara verdiği iç huzuru  ile Pierre Loti Tepesi onların imdadına yetişen en önemli yerlerden biridir. Dilerseniz adını sıkça duyduğumuz ancak  çoğumuzun bu ismi nereden aldığını bilmediğimiz Bu Tepenin tarihinden bahsederek başlayalım yazımıza…

Pierre Loti Kimdir?

Fransız uyruklu yazar Pierre Loti’nin asıl adı Louis Marie Julien Viaud ‘dur. Romanlarına gezdiği yerleri konu eden yazara  Pierre Loti ismini  Tahitili yerliler tarafından verildiği söyleniyor. Yazar hakkında aslında anlatılacak çok şey var ancak  ben yazarın Türk tarihi açısından önemine değinmek istiyorum. Subay olarak geldiği İstanbul’a hayran kalan  Türk yaşamını ve adetlerini oldukça seven yazar İstanbul’un Eyüp ilçesinde  bir süre yaşamış. Yazdığı romanlarda Türkleri savunan, batılıları eleştiren, Birinci Dünya Savaşında milli mücadeleye destek veren yazar Türk halkının da sempatisini kazanmış. O kadar sevilmiş ki bir caddeye ve bir kahvehaneye de ismi verilmiş. Şimdilerde Pierre Loti kahvehanesinin bulunduğu yer Pierre Loti Tepesi olarak isimlendiriliyor. Eee tabi bize de bu tepeyi gezip kahvemizi yudumlarken manzaranın keyfini çıkartmak düşüyor.. Fransız yazarın hayat hikayesini okumak için tıklayınız.

Pierre Loti Tepesine Nasıl Gidilir?

Eyüp ilçesine bağlı bu tepeye gitmek için oldukça fazla seçenek mevcut ; metrobüs ile Ayvansaray durağında inip biraz yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi  çok sayıda otobüs hattı ile de buraya ulaşabilirsiniz.  Eyüp’e giden otobüs hatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Unutmadan Eyüp’e geldim ancak tepeyi çıkmak beni yoruyor veya tepeyi çıkarken Haliç manzarasını da izlemek istiyorum diyenler için Teleferikte seçeneklerden bir tanesi ancak çok sıra olduğunu da belirtmek isterim. Teleferik ücretleri ne kadar diye soracak olursanız otobüslerde uygulanan tarifenin aynısı burada da uygulanıyor.

Eyüp Gezilecek Yerler

İstanbul’un Avrupa yakasının belki de en huzur veren ilçelerinden birisi olan Eyüp’e gidip de Eyüp Sultan Camii ve külliyesini, külliye içerisinde bulunan Eyyub El Ensari Türbesi’ni  gezmeden Eyüp ilçesini gezdim demeyin. Aynı şekilde külliye içerisinde bir çok din adamına ait mezarlar bulunuyor.

Ramazan aylarında oldukça dolu olan ilçede iftar ve sahur yapmak isteyenler için oldukça cezbedici. Aynı zamanda sahilde bulunan lunaparkta eğlenebilir ve stres atabilirsiniz. Her yıl Ramazan aylarında dolup taşan Feshane’de çeşitli etkinlikler olduğu gibi Ramazan ayı dışındaki dönemlerde ise çeşitli yörelere ait günler yapılmaktadır.(Örneğin; Sinop Günleri, Hatay Günleri gibi)

İstanbul Dolphinarium‘da yunuslarla yüzmekte Eyüp’te yapabileceğiniz keyifli aktivitelerden birisi olacaktır.

Pierre Loti Tepesi

Tepeye çıkmak için sizi uzun ve birazda yorucu bir yol bekliyor desem yalan olmaz sanırım. Mezarlık içerisinden uzanan yol ile ulaşılan bu tepeye çıkarken her alandan bir çok ünlü kişinin  mezarının yanından geçebilirsiniz. Bunlardan bir kaç tanesini söylemem gerekirse Mareşal Fevzi Çakmak, Necip Fazıl Kısakürek, Sultan Reşat, Ahmet Haşim, Peyami Safa, Şeker Ahmet Paşa gibi Türk tarihinde yer edinmiş önemli ve değerli kişilerinde mezarlarını ziyaret edebilirsiniz.

Tepeye çıktığınızda sizi Seyir Terası ve Meşhur Pierre Loti kahvehanesi gibi bir çok mekan sizi bekliyor. Gününe ve hatta dönemine göre yer bulmanın bile oldukça zor olduğu hatta olayı abartmak gerekirse insanların manzaraya biraz daha yakın olabilmek için masa kapma yarışına girdiği bir yer burası.:)

Muhteşem Haliç manzarası eşliğinde kahve içmek veya kahvaltı yapmakta oldukça keyif verici bir hal alıyor, kahvaltı fiyatları ise tepede bulunan restoranlara göre 25 TL ile 50 TL arasında değişiyor. Anı zamanda tepede hediyelik eşya dükkanları, büfeler, tablo alacağınız dükkanlar ve hamamda var 🙂

Pierre Loti Tepesi Dükkanlar
Pierre Loti Tepesi Dükkanlar

Fotoğraf severler için muhteşem fotoğrafları içerisinde barındıran Pierre Loti Tepesi’ne çıkmadan, manzaranın tadına varmadan, İstanbul’da yaşıyorum demeyin…

Unutmadan tekrar belirtmek gerekirse Yaklaşık iki dakikalık bir yolculuktan sonra  tepeye teleferik ile de çıkabilirsiniz. Ancak dönemine göre her birine maksimum altı kişinin alındığı teleferikte sıra ve kuyruk oluşuyor. Karar sizin 🙂

Bir sonraki yolculuğumuzda görüşmek üzere hoşça kalın.

Foto Galeriye Ulaşmak İçin Tıklayınız.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Pierre Loti Tepesi | Eyüp | Gezilecek Yerler

  • 7 Mayıs 2019 tarihinde, saat 12:59
    Permalink

    güzel yazı tebrikler.

Yorumlar kapatıldı.