Polonezköy Gezilecek Yerler | Kahvaltı | Konaklama

Polonezköy ‘ün bazen İstanbul’a bağlı bir yer olduğuna inanmakta güçlük çekiyorum. Yemyeşil doğası tertemiz havası ve İstanbul’un kalabalığından uzakta muhteşem bir yer. Belki bir hafta sonunuzu veya

Polonezköy Ulaşım

İstanbul’a yaklaşık 30 km. uzaklıkta olan Polonezköy’e şahsi aracınızla gitmek en mantıklı seçenek olacaktır. Toplu taşıma aracıyla gitmek isteyenler için ise D1 Polonezköy-Üsküdar/Kadıköy hattı kullanılabilir. Detaylı Durak bilgileri için tıklayınız. 

Birazcık Tarih

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı eski adı ‘Adampol‘ olan bu yer, 1800’lü yıllarda Rus orduları tarafından yenilgiye uğratılan Polonyalıların, Rus baskısından kaçmak için  Osmanlılara sığınması sonucu oluştu. Zamanla köydeki Polonyalı sayısının azalmasına rağmen çok az sayıda Polonyalı vatandaşın burada yaşadığı da bilinmekte.

Polonezköy de Ne Yapılır?

Benim size tavsiyem kendinize bir otel ayarlayıp 1-2 günlüğüne burada kalmanız olacaktır. Çevrede çok güzel butik oteller bulunuyor. Dönemine göre fiyatlar 90 TL ile 400 TL arasında değişmekte. Bu oteller kahvaltı için sizlere çok güzel seçenekler de sunuyor. Bu amaçla açık havada doğa ile baş başa kahvaltı mekanlarını kullanabilirsiniz. Benim tercihim Klon Jawor Butik Otel oldu. Bu otelin en güzel ayrıntısı  otelde jakuzi olması  ancak mutlaka odalara buzdolabı da koyulmalı 🙂

Serpme köy kahvaltısını beğeneceğinizi umuyorum.

Kahvaltıdan sonra polenezköy Gülayım Otel Tabiat Parkı’nda güzel bir yürüyüş yapıp yediklerinizi eritebilirsiniz. Sonrasında içeceğiniz leziz bir kahve  ile hem bedeninizi hem ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Foto galerimde buraya ait fotoğrafları bulabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polenezköy Cam Sanat Merkezi diğer bir rotamız. Ben en çok bahçesini sevdim, buradaki çeşit çeşit cam boncuklar, kurdeleler bir festival havası yaratıyor etrafta… Girişte sağ tarafta, yapılan çeşit çeşit boncukların sergilendiği ve isterseniz hediyelik olarak alabileceğiniz cam eşyaların bulunduğu bir bölüm, sol tarafta da cam atölyesi yer alıyor merkezin. Şanslıysanız buradaki atölyede boncukların, hediyelik eşyaların camdan nasıl yapıldığını da izleyebilirsiniz.

Gezilecek yerlerden bir tanesi de Zofia Rızı Anı Evi. Size biraz buradan bahsetmek istiyorum. Polonezköy’e sadece tatil gözüyle bakmayıp birazda hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorum derseniz kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir yer burası. Polonezköy’ün kuruluşunun 150’inci yılında ziyarete açılmış ve anı defterini karıştırdığınız zaman Polonezköy’ün tarihi arasında bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyorsunuz. Sergide ulunan eşyalar, dökümanlar ve fotoğraflar çok orijinal.

Polonezköy Zofia Rızı Anı Evi açılış saatleri
1 Mayıs – 31 Ekim döneminde, Pazar ve Bayram günleri
1 Kasım – 30 Nisan döneminde, Pazar günleri
Hafta içi istek üzerine, önceden telefon edilerek bildirilmeliymiş.

Tel: 0 216 432 30 82

Gelelim diğer bir ziyaret edilecek yer olan Meryem Ana Kilisesi’ne. Kilise, Polonezköy’ün girişinde bulunuyor ve harika bir bahçesi var. Yıl içinde düzenlenen festivallerde aktif olarak kullanılıyor.

Polonezköy Country Club’ta bulunan hayvanat bahçesinde kanguru, lama, midilli gibi hayvanları çitlerin arkasından izlemek hoşunuza gidecektir. Burada  yapılabilecek diğer aktiviteleri sıralarsak;

– Binicilik yapabilir,

– Kır düğünü yapabilirsiniz.

– Her yıl düzenlenen kiraz festivaline katılabilirsiniz.

– Polenezköy’ün girişinde, Kültür Evi’nin önündeki alanda bulunan Ağaç Heykel Sergisini gezebilirsiniz. Foto galerimde buraya ait fotoğrafları bulabilirsiniz.

Polonezköy de Ne Yenir ?

– Polina Restaurant’ın tatlılarının ve yemeğinin tadına bakmadan ve fotoğraftaki sevimli dostumuzu ziyaret etmeden yolcuğunuzu tamamlamanızı öneririm. Çok hantal olsa da sizi sevecektir 🙂

 

–  By Mavi Butik Otel’de semaver de çay keyfi yapıp hamakta saatlerce yatabilirsiniz. By Mavi Butik Otel’e de uğramadan geçmeyin arka tarafında çok güzel bir bahçesi var. Semaverde çay 40 TL .

-Dilerseniz Gülayım Otel’in bahçesinde et mangal keyfi de yapabilirsiniz. İster  kendin pişir kendin ye seçeneği degerlendirirsiniz isterseniz hazır olarak gelen yemekleri afiyetle tüketirsiniz.  Bu otelde kalmak isterseniz çok büyük bir havuzunun bulunduğunu ve civardaki en büyük otellerden birisi olduğunu da söylemek isterim.

FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ.