Şile Gezilecek Yerler | Saklı Göl Kahvaltı | Plajlar

Şile denilince sanırım çoğumuzun aklına Karadeniz’in hırçın dalgaları, yaz mevsimi ve yemyeşil iklimi gelir .Gelin birde Şile’ye benim çerçevemden bakalım. İstanbul’un merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan bu ilçeye şahsi aracınız ile gidebileceğiniz gibi toplu taşıma aracı ile de ulaşabilirsiniz.

Şile ‘ye giden toplu taşıma araçları;

139 – ÜSKÜDAR – ŞİLE

139A – ÜSKÜDAR – ŞİLE/AĞVA

139T – TEPEÜSTÜ – ŞİLE

Saklıgöl Kahvaltı

Şile’de nerede kahvaltı yapabilirim diye düşünüyorsanız kalabalığa karışmadan erken saatlerde ulaşmanız şartı ile ( ilerleyen saatlerde gerçekten çok kalabalık olabiliyor)  göl kenarındaki masalarda, yeşilin maviyle harmanlandığı manzara eşliğinde Saklıgöl’de kahvaltı yapabilirsiniz.

Merkeze yaklaşık 8 km uzaklıktaki Kamandere Köyü sınırları içindeki Saklıgöl Tesisleri’nde kahvaltı menüsü yaklaşık 50 TL. Size özel Osmanlı ocağıyla birlikte gelen çaydanlıktan çayınızı yudumlarken serpme şeklinde yapacağınız kahvaltı ile güne oldukça zinde başlayabilirsiniz.

Saklıgöl yapay bir baraj gölü, kahvaltı sonrası göl etrafındaki yürüyüş parkurunda harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Biz bu parkur üzerinde keşfettiğimiz bir ufak bir cafede kahve keyfi bile yaptık. İsterseniz ufak bir ücret karşılığı göl kenarındaki masalarda piknikte yapabilirsiniz.

Artık Şile içinde  keşfe hazırız.

ŞİLE FENERİ

Fener, Kırım Harbi’nde, Karadeniz’den İstanbul’a girecek olan deniz taşıtlarının yollarını bulabilmeleri için yapılmış.

Merkeze yakın bir konumda bulunan Şile Feneri yüksekliği ve ihtişamı ile Şile’nin siluetini oluşturan yapılardan biridir. Fenerin hemen yanında bulunan Coffe Guttada deniz manzarası eşliğinde kahve ve çay keyfi  yapabilirsiniz.

ŞİLE KALESİ

Cenevizliler döneminden kalan kale Şile Feneri gibi ilçenin önemli yapılarından biri. Yakın zamanlarda yapılan restorasyon sonucu çizgi film kahramanı Sünger Bob’a benzediği söylenmiş ve çeşitli eleştirilere maruz kalmış. Nihai kararı gittiğinizde sizin vermeniz daha doğru olacaktır.

Ayrıca Şile Kalesi önünde çok uzun bir plaj olmamasına rağmen denize giren sayısı da oldukça fazla. Buradan denize girebilir, günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Plaj Kumlu ara ara plajda kayalıklar bulunuyor.

Şile ‘de Nerede Denize Girilir?

Kum baba Plajı:

Şilenin en çok tercih edilen plajlarından bir tanesidir. Oldukça geniş bir plaja sahip olmasının yanı sıra kampçılarında çok tercih ettiği bir plajdır. Kumu oldukça güzeldir.

Kumbaba Plajı
Kumbaba Plajı
Ağlayan Kaya Plajı:

Şilenin en güzel plajlarından bir tanesi olan Ağlayan Kaya plajı mavi bayraklı temiz bir plajdır. Ağlayan Kaya isminin nereden geldiğini merak ediyorsanız burayı tıklayabilirsiniz.

 

Bunların dışında;

Ayazma Plajı, Uzunkum Plajı, Sofular Plajı, Akçakese Koyu ve Mavi Koy tercih edebileceğiniz plajlardır.

Şile’de Ne Yenir?

Sahilde  belediyenin sosyal tesislerinde uygun fiyatlara deniz ürünleri yiyebileceğiniz gibi çok  sayıda restoranda mevcut. Önerim mevsimine uygun balık çeşitlerini denemeniz olacaktır. Bunun dışında  muhteşem bir manzaraya sahip olan Fusha Restauranta da gidebilirsiniz. Gecesi ve gündüzü ayrı güzel olan bu yer manzarası ve yemekleri ile size kendisine hayran bıraktıracaktır.

Fuşha Restaurant Manzara
Fuşha Restaurant Manzara

Şile’de Nerede Kalabilirim?

Özellikle hafta sonları otel ve oda bulmakta oldukça zorlanıyorsunuz. O yüzden otelinizi önceden ayırtmanızı öneririm.
Ben büyüklüğü, tasarım ve mimarisiyle gerçekten çok beğendiğim Doğa Tatil Köyünü tercih ettim. Doğa Tatil Köyü yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Sizlerde buradan oldukça memnun kalacağınıza eminim

İnstagram sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.

iyi eğlenceler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir