Suuçtu Şelalesi | Bursa Gezilecek Yerler

Doğanın cömert davrandığı yerler vardır, baktıkça bir tabloya baktığınız hissi uyandırır sizde. Bu seferki gezimizde bize tam bunları düşündürdü işte. Yaz aylarının yavaş yavaş bitip sonbaharın o tatlı soğuğu ve müthiş renk cümbüşünü hissedebileceğiniz bir yere yolculuğumuz. Bursa’nın Mustafa Kemal ilçesine 17 km uzaklıktaki Suuçtu Şelalesi ‘ne.

İstanbul‘dan keyifli bir şekilde başlayan yolculuğumuz Osmangazi Köprüsü‘nü kullanarak 3,5 saat sürdü. Şelaleye yaklaştıkça yollar dar ve kıvrımlı bir hal alıyor ancak tamamının asfalt olması nedeniyle yolculuk kesinlikle yorucu değil.

Piknik Alanı

Şelalenin de yer aldığı alana vardığımızda düşündüğümüzden daha bakımlı bir yer bizi bekliyordu. Girişin üst kısımları piknik alanı olarak değerlendirilmiş. Piknik alanında yürümek sararıp dökülen yaprakların arasında yürüyüş yapmanın ne büyük bir keyif olduğunu hatırlatıyor insana. Günün tadını çıkarmak için erken saatlerde başlayan yolculuğumuzda ilk durağımız bu piknik alanı oluyor. Buraya yapacağınız ziyarette en iyisi güzel bir piknik sepeti hazırlamak.

Çünkü özellikle kahvaltı için yeme içme yeri bulmak bayağı zor. Çantaya sıcak çayınızı, ekmeğinizi, böreğinizi, kahvaltılıklarınızı birde masaya serilecek örtü ve belki kahvaltı sonrası şekerleme için bir hamak attınız mı  tamamdır. İnanılmaz güzel bir manzaraya karşı kahvaltı keyfi yapın. Yoksa çok şey kaçırırsınız. Öğle yemeği için ise et mangal yerim diyorsanız çevrede bu tarz restoranlar bulmanız da mümkün…

Suuçtu Şelalesi;

Kahvaltı sonrası  yapılacak en güzel şey fotoğraf makinenizi alıp bu inanılmaz ihtişamda ki şelaleye doğru gitmek oluyor. 38 metre yüksekliğindeki bu şelale benim gördüğüm en büyük şelale olabilir. Uzaktan görmenin yeterli olmaması  dolayısıyla bir kaç karede yakından almak isterseniz biraz ıslanmayı göze almanız gerekebilir. Zira hem yüzünüze çarpan sudan şelalenin adını nereden aldığını anlıyorsunuz, hem de zemin yer yer kayganlaşabiliyor, Fotoğraf galerimden de görebileceğiniz gibi insan o anları ölümsüzleştiremeden duramıyor.

 Günün sonunda tüm açılardan çekilen fotoğraflar ve edilen sohbetler sonrasında heybemize bolca huzur, yeni yerler keşfetmenin verdiği mutluluk ve yeni rotaların heyecanı ile doldurup İstanbul’un  yolunu tutuyoruz….

One thought on “Suuçtu Şelalesi | Bursa Gezilecek Yerler

Yorumlar kapatıldı.