Yalova Gezilecek Yerler | Su düşen | Erikli Yaylası | Termaller

Yine nereye gidelim diye düşündüğümüz bir günün ertesinde kendimizi Yalova ’da bulduk. Bir yolculuğu keyifli kılan şeyler vardır; mesela boş olan yollar, varış noktasına kısa sürede ulaşmak ve iyi bir yol arkadaşı. Bu yolculukta hepsine sahip olduğumu göz önünde bulundurursak özel araçla Osmangazi Köprüsünü kullanarak yaptığımız yolculuğumuzun bizim için hayli keyifli geçtiğini söyleyebilirim.

Yalova hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse;

Yalova tarihi M.Ö. 7. yüzyıla dayanmakla birlikte çok uzun yıllar Türklere vatan olmuş bir yer. Yunanlılar tarafından işgal edildikten sonra milli mücadele döneminde tekrar büyük bir zaferle geri kazanılmış ve Atatürk tarafından İstanbul’un ilçesi haline getirilmiş.

Burada ilk durağımız Yalova sahili oldu .Sahilde çok güzel kahvaltı mekanları bulunuyor. Bunların birinde yaptığımız kahvaltı ve merkezde yaptığımız kısa bir turun ardından kendimizi Ulu Önder Atatürk‘ün “ Burası geleceğin su şehri olacaktır” dediği Yalova’nın termal kaplıcalarında bulduk. Yerli, yabancı ve özellikle Arap turistlerin yoğunlukla bulunduğu termal kaplıcaları park sorunu da yaşamayacağınız oldukça geniş bir alana yayılmış.

Termal Kaplıca Tesislerinin içerisinde;

Aşıklar yolu ;özellikle yeni evlenen çiftlerin fotoğraf çekindikleri renkli çiçekler, aşıklar merdiveni ve Aşıklar çeşmesinin yer aldığı bölüm,

Ata Park; Ulu Önder Atatürk anısına yapılmış, suyun yukarıdan aşağıya doğru kademeli olarak döküldüğü güzel bir havuz,

Atatürk Köşkü; Müze olarak kullanılan güzel bir köşk bulunuyor. Bunların dışında içerisinde oteller, Restoranlar, kafeler, parklar gibi vakit geçirebileceğiniz çok sayıda yerde mevcut.

Ayrıca sürekli akan ve çeşitli dertlere derman olan sular mevcut termalde;

Ayak Suyu; Romatizma ve ayak ve bacak ağrılarına iyi geldiği söyleniyor.

Mide suyu; Tüketildiği takdirde mide sorunlarına çok iyi geldiği söylenmektedir.

Göz Suyu; Göz hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Memba ve Astım Buharı; Çıkan buhar, nefes darlıkları, kan dolaşımı, astım ve solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

Sudüşen Şelalesi;

Termal ilçesine çokta uzak olmayan Sudüşen Şelalesi’ne şahsi aracınızla gidebileceğiniz gibi bisikletle de giden grupların olduğunu da gözlemledim. Virajlı yollardan geçtikten sonra ulaştığımız şelale bizi müthiş derecede cezbetti diyebilirim. Çevresinde restoranlar ve kafelerde bulunan bu yerde şelalenin serin sularına giren insanlar görebilirsiniz. Ayrıca, Fotoğraf severler için çok iyi imkanlar sunuyor şelale. Temiz havası, yeşil doğası ve tabi ki harika şelalesi ile size huzur verecektir. Kesinlikle gitmeniz gereken yerler listenize almanız gerektiğini düşünüyorum.

Erikli Yaylası;

Dileyenler oldukça güzel yeşil ve düz bir alana kurulu Erikli Yaylasında kamp yapabilirler.

Erikli Şelalesi, Çifte Şelaleler, Kent Ormanı, Büyük ve gibi yerler Küçük göl e de bu gezinizde uğrayabilirsiniz. Bunların dışında mantarlar konusunda bilginiz var ise bölgede bol miktarda mantarda bulunuyor. Biz bolca mantar topladık sizde toplayabilirsiniz.

Erikli Yaylası
Yalova Erikli Yaylası

Biz günün sonunda konaklama için Yalova Thermo Vital Hoteli tercih ettik.

Thermo Vital Hotel hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu güzel Yalova yolculuğu size çok ama çok keyif verecektir.Bir sonraki yolculuğumuzda görüşmek dileğiyle fikirlerinizi ve yorumlarınızı bana iletebilirsiniz.

İnstagram sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.