Yedigöller Milli Parkı | Kamp | Gezilecekler Yerler

Fotoğraf çekmeyi seven var mı aranızda bilmiyorum ama sevgili dostlar,  fotoğraf çekip anı ölümsüzleştirmek, farklı bir açı yakalayıp hayata, akıp giden zamana farklı bir boyuttan  bakmak bende büyük bir  tutku. Bu seferki gezimizde bu tutkunun peşinden gitmeye, saklı gizli kalmış doğa harikalarını keşfetmeye karar verdim…Araştırmalarım gösterdi ki buna en uygun gezi rotası Bolu Yedigöller Milli Parkı.

Bolu/Yedigöller Milli Parkı.

Bu da bir gününüzü ayırarak rahatça tamamlayabileceğiniz bir gezi. İstanbul’dan özel araç ile yola çıktığınızda önünüzde bir kaç alternatif oluyor. Benim tercihim İstanbul-Ankara otobanından  Bolu- Yeniçağ sapağından  çıkıp  Yedigöller Milli Parkı tabelasını takip etmek oldu. Öğrendiğim kadarıyla ne yazık ki Bolu’dan milli parka otobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçları bulunmuyor. Yaklaşık 4.5 saat süren yolculuğumuza erken saatte başlamış olmamız dolayısıyla rotamızdan çokta sapmadan ufak bir kahvaltı molası verdik. Kahvaltı için seçtiğimiz mekan daha öncede onlarca defa gidip serpme kahvaltısıyla hem gözümüzü, hem karnımızı doyurduğumuz Maşukiye/Cansu Alabalık Tesisleri oldu. Mekan her mevsim farklı bir konseptte hizmet veriyor ama ben en çok kışın büyük kuzine sobanın ateşi eşliğinde yaptığım kahvaltıları seviyorum. Cansu Alabalık tesisleri ile daha ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Cansu Alabalık Tesisleri
Cansu Alabalık Tesisleri

Ufak molamızdan sonra son kısmı bayağı virajlı yollara sahip olan Milli Parka ulaştık.

Milli Park ile ilgili kısa bir tanıtıma ne dersiniz?

Burası 1964 yılında milli park statüsünü alarak korunmaya başlanmış. İki plato üzerine konumlanmış Milli Parkta, 7 adet göl mevcut. Bunlar Büyükgöl, Deringöl, Seringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl ‘dür.

Giriş Ücreti

Milli Parka giriş ücreti özel araç için 12 TL. Parka girer girmez sizi sol tarafta benim içlerinde en sevdiğim göl olan İncegöl karşılıyor. Harika bir manzara, muazzam bir doğa harikası, suyun üzeri tamamen yosunlarla kaplanmış yemyeşil. İlk fotoğraf karelerimi almaya bu eşsiz gölden başladım. Tabelaları takip ederek birbirlerine çokta uzak olmayan göllere ulaşmanız mümkün. Ayrıca çok başarılı bir trekking alanı mevcut. Bu yol üzerindeki dilek çeşmesinden de dilek dileyip su içmeden yola devam etmek olmazdı. Kim bilir belki de dileğim kabul bile olmuş olabilir. Ayrıca  dilerseniz Deringöl ve Büyükgöl’de ücret karşılığı balık tutmak mümkün.

Doğal Yaşam

Yedigöller Milli Parkı’nda  göllerin yanında zengin bitki örtüsü de çok dikkat çekici. Çok sayıda farklı ağaç türü mevcut. Doğal yaşam korunmaya devam ediyor. Açıkçası tüm uyarılara karşı sessizce hareket edip bir yaban hayvanı görmek çok istedik ancak mümkün olmadı 🙂

Yürüyüş yolumuz üzerinde büyük bir kamp alanı mevcut. Eylül ayında da bayağı bir kampçı vardı ve kamp imkanları da gayet yeterli gözüküyordu.( Bir gün bir kamp deneyimi yaşayıp burada uzun uzadıya paylaşmakta çok istiyorum dostlar.)Ayrıca Kampçı arkadaşlar için tuvalet ve su imkanı da vardı. Bu alanı geçer geçmez hemen güzel bir piknik alanına ulaşıyorsunuz. Ancak belirtmem gerekir ki burada bir restoran yada cafe bulmamız pek mümkün değil, köfte ekmek, sucuk ekmek yapan ufak bir mekan var o kadar. Bu yüzden bence uzun saatler burada kalacağınızı da düşünerek mutlaka yanınızda yiyecek bir şeyler götürmelisiniz. Ayrıca biz hafta içi gittiğimiz için kalabalık değildi ancak hafta sonu çok kalabalık olduğunu da konuştuğumuz görevlilerden öğrendik.

4-5 saatin sonunda son göle ulaşmanın verdiği mutluluk ve uzun yürüyüş parkurunun sonucu oluşan tatlı yorgunluk ile günü tamamladık. Eğer bu yorgunlukla yola tekrar çıkmak istemezsiniz günlük ücretleri 250-300 TL arasındaki bungalovlarda dinlendikten sonra bir sonraki gün yola çıkabilirsiniz.

Bu yolculuk ile ilgili size söyleyebileceğim yegane şey sonbaharın doğaya ne kadar yakıştığını buradan daha iyi görebileceğiniz bir yer yok. Resim galerimdeki fotoğraflardan baktığınızda sizde bana hak vereceksiniz dostlar.

Yedi göllerin etkileyici hikayesini okumak için tıklayınız.

Sizden ricam sizde deneyimlerinizi, öğrenmek istediklerinizi ve geliştirebileceğimizi düşündüğünüz bölümleri bizimle paylaşın ki bizde sizinle birlikte keşiflerimize devam edelim.

Bir sonraki yolculukta görüşmek üzere….

İnstagram sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.

2 thoughts on “Yedigöller Milli Parkı | Kamp | Gezilecekler Yerler

Yorumlar kapatıldı.