Yoros Kalesi | Hz. Yuşa Tepesi Gezilecek Yerler

 İstanbul‘da yaşıyorsanız ve hafta sonu çok uzaklara gitmeden, alışık olmadığımız kadar temiz hava almak istiyor musunuz? Yemyeşil bir ortamda  hem tarihi koklamak, hem güzel yemekler yemek, sonrasında da az bulunur bir manzara eşliğinde kahvenizi yudumlamak isterseniz, size harika bir önerim var. Anadolu Kavağı , Yoros Kalesi ,

Anadolu Kavağı

İstanbul Anadolu yakasının oksijen kaynağı Beykoz ilçesine bağlı Anadolu Kavağı mutlaka ziyaret edilmesi gereken gizli bir cennet. Yapabileceğiniz ve gidebileceğiniz çok fazla yer var. Bu seferlik size benim gezi rotamı sunacağım ve eğlenirken aynı zamanda dinlenebileceğinizi göreceksiniz. Bu ufak seyahatte yanınızda fotoğraf makineniz ile birlikte sohbetinden zevk aldığınız birileri olmalı. Bazen tek başına yolculuklar daha keyifli olurken bazen de daha çok yemek yediğiniz ve üzerine kahve yudumlarken ufak sohbetler edebileceğiniz arkadaşlar geziyi daha eğlenceli hale getirebiliyor.

Yoros Kalesi Kahve
Yoros Kalesi Kahve

Biz güneşli bir Pazar sabahı İstanbul’un yoğun trafiğinde yol almamak için erken saatlerde Anadolu Kavağı’nda aldık soluğu. Koşan yürüyüş yapan insanların arasında zil çalan karnımızı nerede doyururuz diye bakınmaya başladık. Burada harika bir manzarası bulunan Çam Vadisi Cafe’yi tercih ettik.  Manzara eşliğinde harika bir serpme kahvaltıyla güne başladık. Fiyatlar ortalama, hizmette gayet başarılıydı.     

Yoros Kalesi Manzarası
Yoros Kalesi Manzarası

Yoros Kalesi

Sıranın yediklerimizi eritmekte olduğunu düşünerek kısa süre sonra ulaşacağımız Yoros Kalesi’nin yolunu tuttuk. Roma döneminden kalma Yoros Kalesinin, daha sonra Cenevizlilerin eline geçmesi dolayısıyla Ceneviz Kalesi olduğu da söylenir. Yoros Kalesi manzarası ve temiz havasıyla şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kaçabileceğiniz harika bir yer. 

Ben fotoğraf makineme sarılıp müthiş boğaz manzarasını görüntülerken grubun kalanı kalenin etrafında kısa bir tur attı. Burası insana tarihi koklamak denen şeyi hissettiriyor. Hayaller kurmaya, surların nelere şahitlik ettiğini düşündürmeye başlıyorsunuz. Keşke daha güzel korunabilseymiş… Yorgunluğunuzu bu tarihi yapının uzantısı olarak konumlanan Yoros Cafe’nin nefes kesen manzarasında kahve keyfi ile atabilirsiniz. İsterseniz burası kahvaltı veya yemek içinde uygun fiyatlarla hizmet veriyor.

Yoros Kalesi Kuşbakışı
Yoros Kalesi Kuşbakışı

Hz. Yuşa Tepesi

Grubun tarih koklamaya devam etme isteği üzerine yola Hz. Yuşa Türbesi ve Camisinin yer aldığı Yuşa Tepesi’nden devam ediyoruz. En ilginç ayrıntılardan biri Hz. Yuşa’nın mezarının 17 metre uzunluğunda olması. Konu ile ilgili çeşitli rivayetler söz konusu; kimisi Hz.Yuşanın mezarının nerede olduğunun tam olarak bilinmemesi üzerine 17  metre yapıldığını,  kimisi ise peygamber olduğunu belirtmek için bu kadar uzun bir mezara sahip  olduğunu söylemekte. Tepede ayrıca hediyelik eşyacıların bulunduğu yerlerden ufak hatıralıklar alınabilir.

Gün sonunda harika fotoğraflar, eğlenceli ve huzurlu bir geziyi daha arkamızda bırakarak bir sonraki gezinin rotasını düşünmeye başlamıştık bile….

Bir sonraki rotamızda görüşmek üzere…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.https://www.instagram.com/geziyourumcom

2 thoughts on “Yoros Kalesi | Hz. Yuşa Tepesi Gezilecek Yerler

 • 8 Şubat 2018 tarihinde, saat 06:20
  Permalink

  excellent submit, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this.
  You should continue your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

 • 16 Şubat 2018 tarihinde, saat 14:52
  Permalink

  Hello ,

  I saw your tweets and thought I will check your website. Have to say it looks very good!
  I’m also interested in this topic and have recently started my journey as young entrepreneur.

  I’m also looking for the ways on how to promote my website. I have tried AdSense and Facebok Ads, however it is getting very expensive.
  Can you recommend something what works best for you?

  I also want to improve SEO of my website. Would appreciate, if you can have a quick look at my website and give me an advice what I should improve: http://janzac.com/
  (Recently I have added a new page about FutureNet and the way how users can make money on this social networking portal.)

  I wanted to subscribe to your newsletter, but I couldn’t find it. Do you have it?

  Hope to hear from you soon.

  P.S.
  Maybe I will add link to your website on my website and you will add link to my website on your website? It will improve SEO of our websites, right? What do you think?

  Regards
  Jan Zac

Yorumlar kapatıldı.