Miniatürk Gezilecek Yerler | Gezi Notları

Bir yer düşünün ömrünüz boyunca gezip göremeyeceğiniz yerleri size bir günde, hatta bir kaç saatte görme ve tanıma imkanı sunsun. Hem de İstanbul’da bulunuyorsanız çok çaba sarf etmeden gidebileceğiniz bir yer olan Miniatürk ’ten bahsediyorum.

Miniatürk Nerededir, Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Öncelikle belirtmeliyim ki bu büyük açık hava masal diyarını ziyaret edebileceğiniz en güzel tarihler ilkbahar ve sonbahar ayları. Yazın mutlaka başınıza bir şapka geçirmeniz gerekiyor, kışın ise soğuktan ve yağıştan korunmak için bolca giyinmelisiniz. Gelelim Miniatürk nerededir sorusuna. Miniatürk İstanbul, Avrupa yakasında, Beyoğlu’na bağlı Sütlüce’dedir. Özel aracınız ile Kağıthane’ye doğru ilerleyip Kağıthane tünelinden Haliç’e doğru gittiğinizde karşınıza çıkacak olan tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Ayrıca özel aracınızı park edebileceğiniz ve park konusunda sıkıntı yaşamayacağınız büyük ve ücretsiz bir otoparkı da bulunuyor.Sahil kenarında olan Miniatürke toplu taşıma ile de çok kolay ulaşabilirsiniz.

Miniatürk Giriş Bölümü
Giriş Bölümü ve Park Alanı

Avrupa yakasından;

Eminönü: 47, 47Ç, 47E, 47N Belediye Otobüsü

Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü

-Taksim: 36 T (Cebeci- Taksim) Belediye Otobüsü

-Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı) Belediye Otobüsü

-Sultanahmet- Dolmabahçe : TB 1 otobüslerini kullanabilirsiniz.

Metrobüs ile gidecekseniz Halıcıoğlu durağında indikten sonra 41 ST Belediye Otobüsüne binebilirsiniz.

Miniatürk Giriş Ücreti, Açılış – Kapanış Saatleri

Miniatürk her gün saat 09:00 ile 18:00 saatleri açık. Kişi başı giriş ücreti 7,5 TL, kredi kartı kabul ediliyor ancak müze kart geçmiyor. Öğrenci ve öğretmenler için ise ücret 3 TL.

Miniatürk’te Ne Yapılır, Gezilecek Yerler

60.000 m2 alana yayılmış olan Miniatürk’ün 15.000 m2’lik kısmında Selçuklu döneminden başlayarak Osmanlı Türk coğrafyasında yer alan 134 mimari esere yer verilmiş.

Miniatürk Gezi Haritası
Gezi Haritası

Maket eserler, 1/25 oranında küçültülerek Anadolu Eserleri, İstanbul Eserleri ve Türkiye sınırları dışındaki Osmanlı coğrafyası eserleri olmak üzere üç ana bölümde sergileniyor. Her maketin önünde biletinizdeki barkodu okutabileceğiniz makinelar mevcut. Burada sesli olarak önünde bulunduğunuz yapı ile ilgili bilgi alabiliyorsunuz. Bu da geziye interaktif bir hava katıyor.Bu arada yeni yapılan bir uygulamadan da  bahsetmek istiyorum. Akıllı telefonların Play Store’larından indirebileceğiniz Miniatürk uygulamasıyla artık eserler hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.Bu uygulamada bir çok yabancı dilde seslendirmede mevcut.Alanda yer alan wireless hizmetindende ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Maketler arasında en dikkat çekicileri Galata Kulesi, Peri Bacaları, Kız Kulesi, Safranbolu Evleri, Boğaziçi Köprüsü, Atatürk Havalimanı, Sultanahmet Camii, Anadolu Hisarı, Mardin Taş Evleri sayılabilir.

Ayrıca mini stadyum maketinin olduğu bölümdeki futbol takımlarının kiosklarına para attığınızda stadın ışıkları yanıyor, takımın marşı çalıyor, bayrağı ekranda dalgalanıyor ve futbolcuları sahaya çıkıp seremoniye katılıyor. Marşın bitiminde seremoni sona eriyor ve futbolcular tekrar soyunma odasına geri dönüyor. Gerçekten çok eğlenceli.

Miniatürk Atatürk Olimpiyat Stadı
Atatürk Olimpiyat Stadı
Maket alanındaki gezinizi bitirdikten sonra gezebileceğiniz diğer yerler;
  • Panorama Zafer Müzesi’nde Kurtuluş Savaşı dönemindeki cephe ve cephe gerisinde devam eden hayata dair görüntüler ses ve ışık efektleri arasında canlandırılmış. Büyülenmemek elde değil.
  • Kristal İstanbul Müzesi’nde 16 tarihi eser, kristal cam içine lazer yöntemiyle üç boyutlu resim işlenmesiyle oluşturulmuş. Gerçekten çok ilgi çekiciydi.
  • Yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafeterya, (biz hafta içi soğuk bir günde gittiğimiz için bu kısımlar kapalıydı)
  • Hediyelik eşya alabileceğiniz sevimli küçük bir dükkan,
  • Miniland Çocuk oyun alanı, kumandalı tekne, gezi treni, masal ağacı, satranç ve labirent alanı şeklinde sıralanıyor.Sizin de tecrübelerinizden faydalanmak ve eleştirilerinizi duymaktan büyük keyif alacağımı da bilmenizi isterim.

Hem tarih hakkında bilgi almak, hem eğlenmek amacıyla ziyaret edebileceğiniz bu harika mekana hala gitmediyseniz bende tam zamanı…

Sevgiler

Foto Galeriye ulaşmak için Tıklayınız.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Miniatürk Gezilecek Yerler | Gezi Notları

  • 18 Temmuz 2018 tarihinde, saat 19:11
    Permalink

    ilkkez gidecek olanlar için güzel bir rehber olmuş tebrik ederim 😉

Yorumlar kapatıldı.