Mudurnu Gezi Notları | Bolu | Gezilecek Yerler

İstanbul’dan hafta sonu kaçamağı için Bolu Abant Gölü’nden başladığımız yolculuğumuza Pazar sabahı Mudurnu’dan devam etme kararı aldık. Aslında Mudurnu ve oradan sonra devam ettiğimiz Göynük gezilerimiz planlanmış değildi. İşte biraz da  bu yüzden gördüklerimiz karşısında hem hayran kaldık hem de şaşırdık. Hep diyorum bazen en güzel yolculuklar plansız gerçekleşenler oluyor. Herhalde yaptığımız tüm geziler içinde en keyif aldıklarımızdan ve unutulmayacaklar arasına girenlerden  biriydi bu gezi.

Sizde bizim gibi bir rota benimserseniz Burası, Abant Gölü’ne özel araçla yaklaşık 30 dakika uzaklıkta.

Mudurnu Hakkında Genel Bilgiler

İlçeye pazar sabahı erken saatlerde ulaştığımız için etraf inanılmaz sessiz sakin gelmişti bize. Oysaki biraz araştırınca 2018 yılı Mart ayı itibari ile Mudurnu’nun Türkiye’nin  15. Sakin Şehri (Citta Slow) seçildiğini öğrendik.

Mudurnu Dünya Mirası
Mudurnu Dünya Mirası

Ayrıca ufak bir de bilgi; Mudurnu, UNESCO’nun Dünya Miras Alanları Asıl Listesi’ne girmek için aday.

Mudurnu Gezilecek Yerler

Arabamızı şehir merkezinde bırakarak geçmişten günümüze bozulmadan gelen eski evler ve tarihi yapılar arasında yürümeye başladık. Bu arada tüm ilçeyi yürüyerek dolaşmanız mümkün.

Mudurnu Piliç
Mudurnu Piliç

Evlerin  fazla tadilata uğramadan günümüze kadar korunmuş  olması burayı inanılmaz çekici kılıyor. Daha önce gördüğüm benzer yerlerde yapıyı korumaya çalışırken  fazla tadilat yapılmasının doğal görünümü bozduğuna tanık olmuştuk.  Biraz araştırınca yapıların bir kısmının  600 yıla yakın bir geçmişi olduğunu öğrendiğimizde ise şaşkınlığımızı gizleyemedik açıkçası.

  • Demirciler Çarşısı

Gezimize şehrin merkezinde yer alan Demirciler Çarşı’dan başlıyoruz. Çarşının içinde bakırcılar, demirciler dışında farklı zanaatkarların bulunduğu ufak, iç içe dükkanlar var. Ayrıca, hediyelik eşya satan dükkanlar arasında çok farklı  hediyelikler bulup gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. Benim ilgimi en çok kapanan çok eski dükkanlar çekti. Çoğu artık kalmayan o kadar eski mesleklere ev sahipliği yapmış son zanaatkarının işi bırakması ile birlikte bir diğer nesile aktarılamayan işlerin dükkanları kapanıp  kalmış.

Demirciler Çarşısı
Demirciler Çarşısı
  • Orta Çarşı

Demirciler Çarşısının hemen alt sokağında bir başka çarşı. Burada da benzer dükkanlara rastlayabilir, bol bol fotoğraf çekebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Çarşının en önemli özelliği 700 yıla yakın süredir  devam eden  ahilik geleneğinin  halen yaşatılıyor olması. Cuma günleri  verilen sela  sonrasında  Ahi (esnaf) duası aksatılmadan yapılmaya devam ediyor.  Bir Cuma yolunuz düşerse ya da gezinizi Cuma gününe denk getirirseniz kaçırmayın derim.

  • Pertev Naili Boratav Kültür Evi

Açıkçası burası tamamen tesadüf eseri keşfettiğimiz bir yer oldu. Çarşı içinde hediyelik eşya satış aldığımız dükkan kültür evinin yanındaydı ve satıcı özellikle burayı ziyaret etmemizi önerdi. Ona sonsuz minnet duyduk çünkü buraya gelmeseydik ve Nejdet Akay  ile tanışmasaydık. Mudurnu hakkındaki bilgimiz kesinlikle eksik kalırdı. Bu enerjisine, ilçeye bağlılığına ve tarih bilgisine hayran kaldığımız Nejdet bey sayesinde buranın tarihi hakkında, Kurtuluş  Savaşı sırasındaki ve Cumhuriyetin ilk yıllarındaki kahramanlıkları ve ülke için önemi hakkında pek çok şeyi öğrenemeyecektik. Bu yüzden Mudurnu’ya gittiğinizde gidilmesi gerekli dediğimiz yerlerin başında bu kültür evi geliyor.

  • Saat Kulesi

Çarşıdan yukarı doğru yürüdüğünüzde ilçeyi tepeden gören ve ilçeyle özdeşleşmiş  olan 12 metre uzunluğundaki saat kulesine ve muazzam manzarasına ulaşıyorsunuz.  Bu yapı 1890 – 1891 tarihlerinde ahşap olarak yapılmış ancak 1900 yılında çıkan bir yangında büyük hasar görmüş. 1905 yılında yenilendikten sonra bir demirci ustası tarafından kuleye saat eklenmiş.

Burada da bol bol fotoğraf çektirdikten sonra kulenin yanındaki “Doruk Cafe” de kahve molası verebilirsiniz.

  • Yıldırım Beyazıt Hamamı ve Cami

1382 yılında Yıldırım Beyazıt’ın Bolu şehzadeliği döneminde yapılan hamam hali hazırda hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca sadece gezi amaçlı da hamamı dolaşabiliyorsunuz.

Yıldırım Beyazıt Hamamı ve Cami
Yıldırım Beyazıt Hamamı ve Cami

Cami de Beyazıt döneminde 1374 yılında yapılmış ve ibadete açık. Osmanlı mimarisinin önemli eserlerinden biri olarak görülen cami de yine gezi rotanız içine alınması gereken yerlerden biri.

  • Kanuni Sultan Süleyman Camii

Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılan cami Mudurnu’nun en eski camilerinden biri ve diğerleri gibi ibadete açık.

  • Mudurnu Konakları

Mudurnu’yu en iyi özetleyen yerler konakları desek yalan olmaz. En ünlüleri Keyvanlar Konağı ve Tekkeliler Konağı. Ayrıca diğer konakları da gezmek isterseniz Hacı Şakirler Konağı, Yarışkaşı Konağı, Fuat Beyler Konağı ve Hacı Abdullahlar Konağı diğer alternatifler arasında.

Mudurnu Konakları
Mudurnu Konakları

Mudurnu’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Mudurnu’da en ünlü lezzetler kabaklı gözleme, yaprak sarma ve el açması baklava.. Az da olsa mutlaka tadın. Bayılacaksınız. Bunların dışında Mudurnu Meşhur Saray Helvacısından helva almayı ihmal etmeyin.

Mudurnu Saray Helcavısı
Saray Helcavısı

Mudurnu’da nerede kalınır?

Biz günübirlik gezi gerçekleştirdiğimiz için burada konaklamadık. Ancak merkezde kalmak için bir kısmını bizimde gördüğümüz çok güzel tarihi konaklar mevcut.  Keyvanlar Konağı ve Tekkeliler  Konağı  seçeneklerini rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

*citta slow; Avusturya, Danimarka, Almanya, Hollanda, Norveç, Polonya gibi 28 ülkeden 182 küçük nüfuslu kentin üyesi olduğu ‘Sakin Şehirler’ örgütlenmesi 1999 yılında İtalya’da başladı. Sadece şehirler değil kasabalar da “Sakin Şehir” unvanını alabiliyor.

Mudurnu’ya gezmişken Abant Gölü’ne gitmeyi de ihmal etmeyin. Abant Gölü yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom