Ormanya Tabiat Parkı Gezilecek Yerler | Kamp | Ücret

Uzun süren bir kışın sonunda baharın güneşli yüzünü göstermesiyle birlikte hepimizin içini tatlı bir heyecan sarar. Yeni yerler keşfetme isteği, doğanın tüm güzelliklerini görme fırsatı en büyük beklentilerimiz arasındadır. İşte böyle bir zamanda bir hafta sonu kahvaltıya Sapanca taraflarına doğru gitmişken tabelasını görüp ismi dikkatimizi çekince keşfettiğimiz bir yerden bahsedeceğim size. Ormanya Tabiat Parkı. Açıkçası biz bu kadar büyük, güzel dizayn edilmiş ve temiz bir yer beklemiyorduk…

Ormanya Tabiat Parkı Giriş
Ormanya Tabiat Parkı Giriş

Ormanya Tabiat Parkı Ulaşım

İstanbul’dan özel araçla yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta olan parka hafta sonu gitmek isterseniz erken saatleri tercih etmenizde fayda var. Çünkü park alanı oldukça büyük olmasına rağmen hafta sonları yer bulmakta sıkıntı yaşanabiliyor. İlerleyen saatlerde arabalar yola sağlı sollu park ettiğinden geçiş bile büyük bir soruna dönüşüyor.

Ormanya Otopark
Ormanya Otopark

Hafta sonu Kirazyalı istikametinden 285 hatlı otobüs ile ring hizmetinden yararlanabilirsiniz, ayrıca 281- 287 hatlı otobüslerle de  Tabiat Parkına ulaşabilirsiniz. Ring bilgilerine şuradan ulaşabilirsiniz

Ormanya Tabiat Parkı Ziyaret Bilgileri

Ormanya her gün saat 09:00’da 19:00’a kadar ziyarete açık, giriş kısmında gişeler sizi yanıltmasın GİRİŞ ÜCRETSİZ. Bu kadar çok aktivite barındıran bir yere girişin ücretsiz olması bizi şaşırttı açıkçası, belediye bizden de bir “bravo” aldı.

Tabiat Parkında Yapılacak Aktiviteler

Dediğim gibi biz çok hazırlıksız gittik ne yazık ki ama sabahtan akşama kadar kalabileceğiniz bir yer burası. Gelelim gezi rotasına. Hemen girişte büyük bir mesire alanı var.

Ormanya Mesire Alanı
Ormanya Mesire Alanı

Alanda mangal yasak ama harika bir piknik organizasyonu planlayabilirsiniz. Biz bile bir termos çayımızı alıp bu koca ormanda keyif yapmayı düşündük açıkçası. Hazırlıksız gidenler içinde girişte gözlemeciler var , içeride de bir kır lokantası mevcut yani aç kalmanız imkansız. Genellikle burayı tercih edenlerin öğrenci grupları olduğunu ve de çok keyifli anlar yaşadıklarını gözlemledik.

Tabiat Parkı Çocuk Hayvanat Bahçesi

Girişte aktivite alanları sağlı sollu ikiye ayrılıyor. Biz hemen soldan hayvanat bahçesine gitmeyi tercih ettik. İsmi de çocuk hayvanat bahçesi olunca 2-3 çeşit hayvan görmeyi planlarken büyük bir şok yaşadık, vahşi yaşam alanlarını da katarsak çok çeşitli hayvanların yer aldığı büyük bir hayvanat bahçesi var içeride.

Ormanya Çocuk Hayvanat Bahçesi
Ormanya Çocuk Hayvanat Bahçesi

Hayvanlardan bir kısmını sayacak olursak; Yaban koyun ,Anadolu dağ keçisi, yılkı atı, yaban koyunu, siyah kıl keçisi, minyatür keçi, tiftik keçisi, kızıl geyik, alageyik, karaca, ceylan, oklu kirpi, lama, deve, tavus kuşu, at, midilli atı, zebra, kuğu, yeşilbaşlı yaban ördeği gibi farklı türde çok sayıda canlı sizleri bekliyor.  Ayrıca; sizleri görünümüyle büyüleyen sayısız kuş türleri de bunların arasında sayılabilir.

Bisiklet Yolu

Gezmeye devam ediyoruz. Önümüze farklı uzunluktaki yürüyüş parkurları çıkıyor, bir de bisiklet parkuru var 8 km uzunluğunda. Belki buraya kiralık bisiklet alanı eklenebilir. Bence çok iş yapacaktır. Çünkü evden bisiklet getirmek bayağı zahmetli olabilir. Bu da ufak geliştirilmeye açık bir fikir….

Sağ tarafta saklı ve Yeşil göller bulunuyor. Bol Bol fotoğraf çektirebilirsiniz buralarda. İhtiyacınız olan rahat spor ayakkabılar, hazırlanmış bir piknik sepeti ve belki yemek üstüne şekerleme yapmak için bir hamak.

Güzel havaları kaçırmadan biraz kafa dinlemek, biraz temiz hava alıp eğlenmek için bu güzel yeri ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

sevgiler,

İnstagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom