Pamukkale Gezilecek Yerler | Hierapolis Antik Kenti

Bu sene tatil rotamızı belirlerken uzun zamandır görmeyi istediğimiz ancak fırsat bulamadığımız güzellikleri bir araya topladık ve bir güzergah oluşturduk. Arabanın arkasına kamp malzemelerini attık, düştük yollara. Planlanan duraklardan ilki Pamukkale idi. Daha sonra Salda Gölü, deniz kıyısından sırasıyla Fethiye, Ölüdeniz, Adrasan, Olimpos  devam ettik. İşte bu güzel yol hikayemizin ilk durağı olan Pamukkale ile yazımıza başlıyoruz.

Pamukkale Gezilecek Yerler

Bizi şaşırtan şeylerin başında travertenlerden ibaret olduğunu düşündüğümüz Pamukkale’nin büyük bir tarihi de içinde barındırıyor olması.  Gezmek için 1 gün ayırdığımız bu yerde gün sonunda en az 2 gün kalmak gerektiğine karar verdik. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim Pamukkale’de gezilecek yerlerin birbirine çok yakın hatta iç içe olması da ayrı bir güzellik.

Pamukkale - Hierapolis Antik Kenti
Pamukkale – Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis(Pamukkale) Antik Kenti

Biz İstanbul’dan direk Pamukkale travertenlerinin de bulunduğu milli parka geldik. Yaklaşık 6 saat süren bir yolculuğun sonunda ulaştığımız  parkın girişinin biraz renksiz kaldığını söyleyebilirim. Hediyelik eşya satılmasının planlandığı belli olan çok sayıda boş dükkan vardı. Otopark için girişte 10 TL ücret ödedikten sonra gişeye geldik. Girişte müze kart geçerli, müze kartınız yoksa giriş ücreti kişi başı 50 TL.

Pamukkale - Hierapolis Antik Kenti Giriş
Pamukkale – Hierapolis Antik Kenti Giriş

Açılış saati :08:30 yaz kapanış saati  : 18:30 / kış kapanış saati:17:00

Burada Hierapolis Antik Kent kalıntılarını gezip, antik havuzda yüzdükten sonra muhteşem güzellikteki travertenlerde dolaşabilirsiniz. İşte tam bu noktada tercih yapmanız gerekecek; ya kişi başı 6 TL vererek servisle tarihi kenti dolaşarak travertenlere ulaşabilirsiniz, yada bizim gibi yürüyerek bu güzelliğin tadını çıkartabilirsiniz. Tabi alan çok geniş olduğu için sabah saatlerini tercih etmeniz faydalı olabilir. Yanınıza alacağınız mayo, bolca su ve rahat spor ayakkabılarda işinize yarayacaktır.

Hierapolis Antik Kenti hakkında Kısa Bilgi

İsmini Bergama Kralı’nın eşi kraliçe Hiera’dan alan bu antik kentin yaklaşık 2000 yıllık geçmişi olduğunu düşündüğümüzde günümüze kadar iyi muhafaza edildiğini söyleyebiliriz. Özellikle tüm alana hakim olan antik tiyatro alanı görülmeye değer. Ayrıca Arkeoloji Müzesi, Apollon Tapınağı, St. Philippe Martyrion Kilisesi gezilebilecek ana yerler. Bunun dışında girişten itibaren hamamlar, yollar, tapınaklar sağlı sollu dizilmiş bir şekilde sizi bekliyor olacak.

Antik Havuz/ Kleopatra Havuzu

Antik kentte son olarak tiyatroyu gezdikten sonra aşağı indiğinizde sizi direk antik havuz karşılıyor. Açıkçası havuz bizim beklentimizden biraz farklıydı.  Bu şifalı havuza girmek için kişi başı  100 TL ödemeniz gerekiyor. Ayrıca yeme içme müthiş pahalı geldi bize. Sanırım tamamen turistler düşünülerek yapılmış bir cafe oluşturulmuş.

Pamukkale Travertenleri

Antik Havuzdan çıktıktan sonra soldaki müzeyi dolaşıp direk bu alana ulaşabilirsiniz. Eşi benzeri olmayan bu müthiş oluşumu görür görmez etkilenmeyen yoktur herhalde. Yer yer kirlilik nedeniyle beyaz görüntüsünü kaybetmiş olsa da herkesin hayatında mutlaka bir kez görmesi gereken bir oluşumdan bahsediyoruz. Travertenlerin bir kısmının üzerinde çıplak ayakla yürümenize ve oluşan havuzlara girmenize izin veriliyor. Kaygan zeminde dikkatli hareket etmenizi öneririm 🙂  

Ziyaretimiz esnasında tamda travertenlerde dolaşırken müthiş bir yağmur başladı. Sırılsıklam olarak  arabamıza atladık ve gezmeyi planladığımız bir kaç yer daha olduğu için geceyi Pamukkale’de geçirmeye karar verdik. Bu aşamada da size tavsiyem Pamukkale merkez yerine Karahayıt ‘da  kalmanız. Merkeze göre çok daha hareketli ve büyük olan Karahayıt’ta kişi başı 100-150 TL ‘ye çok sayıda pansiyon mevcut. Ayrıca bir sonraki gezi durağımız olan Karahayıt Kaplıcaları da burada bulunuyor.

Karahayıt Kaplıcaları ve Kırmızı Su

Pamukkale’ye 5 km.  mesafede bulunan, Şifa arayan çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Karahayıt’ta kırmızı Su’yu ziyaret etmenizi de ayrıca tavsiye ederim. Rengini içindeki demir minarelinin yoğunluğu nedeniyle döküldüğü yerleri kırmızıya boyamasından alan kırmızı suyun özellikle kalp damar, tansiyon ve cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. 

Natural Park

Pamukkale’ye yaptığımız gezi sonunda soluklanmak için travertenlerden görüp dikkatimizi çeken Natural Park’ta soluklanıyoruz. Oldukça büyük olan parkta yok yok diyebiliriz. İçinde yapay bir göl, 2 adet yüzme havuzu, 1 adet çocuk havuzu ve çamur havuzu ile özel bir alan. Havuzlardaki su tamamen Pamukkale’nin şifalı sularından geliyor. Bu havuzların işletmeciliğinin özel bir firma tarafından yapıldığını öğrendik, bu yüzden havuzlara giriş ücretli.

Park içerisinde yapay gölün etrafında bulunan banklarda oturup göletin üzerinde gezen ördekleri ve kazları izleyebilirsiniz. Ayrıca parkın içinde bulunan kafeteryalarda çay kahve keyfi yapabilir, restoranlarında leziz yemekler yiyebilirsiniz.

Kaklık Mağarası

Pamukkale gezimizi uzun zamandır merak ettiğimiz Kaklık Mağarasına yapacağımız gezi ile sonlandırmak istedik. Denizli – Afyon karayolunun üzerinde yer alan Mağarasının içerisinde dikitler, sarkıklar, travertenler, damla taşlar, havuz ve sarmaşık yosun gibi bitkiler bulunuyor. Mağara içinde bulunan havuzlar Pamukkale gibi basamak şeklinde, bu yüzden havuzlardaki sular birinden diğerine aktarılıyor.

Mağara belediye tarafından işletiliyor bu yüzden müze kart geçmiyor, giriş ücreti 5 TL.

Gerçek bir doğal güzellik olan mağara ne yazık ki çok bakımsız bırakılmış.  İç kısmı yer yer karanlık ve geçtiğiniz yerlerde su mevcut. Bu yüzden mağaraya girerken dikkat etmenizi öneririm.

Biz Pamukkale’de dokunabildiğimiz kadar çok güzelliğe dokunmanın verdiği mutlulukla yolumuza devam ediyoruz. Ver elini Salda Gölü..

Sevgiler…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.  https://www.instagram.com/geziyourumcom

3 thoughts on “Pamukkale Gezilecek Yerler | Hierapolis Antik Kenti

Yorumlar kapatıldı.