Şirince Gezilecek Yerler I Nerede Kalınır ?

Bu yaz rotalarımızdan biri de İzmir’di. İzmir’e gitmişken de son yıllarda hızla popülerliği artan Şirince Köyü’nü ziyaret etmeden olmaz dedik.  Sizin de hatırlayacağınız gibi bu popülerliği Maya takvimine göre 2012 yılında dünyanın sonunun geleceğini inanan bir grup insanın bu durumdan etkilenmeyecek yerlerden birinin Şirince olduğuna inanmasıyla başladı. Bir anda dünyanın gözleri Şirince’ye çevrildi ve o gün bugün hem yerli hem yabancı turistlerin uğrak mekanı oldu bu güzel köy.

Şirince Sokaklar
Şirince Sokaklar

Şirince Adı Nereden Geliyor? 

İlk duyduğumda beni son derece şaşırtan bu bilgiyi de sizinle paylaşmasam olmazdı. Köyün eski adı “Çirkince”. Buranın çok zengin olan halkının diğer insanları bu zenginlikten ve güzellikten uzak tutmak amacıyla bu ismin verildiği söyleniyor. Bir başka ismi de “Kırkınca”. Rum kökenli halkın burada 40 hane kurması ile bu ismi aldığı biliniyor. Ve nihayet köye yerleştirilen Türklerle birlikte İzmir Valisi tarafından köyün ismi “Şirince” olarak değiştirilmiş.

Şirince’ye Nasıl Gidilir?

Şirince İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı. Özel arabayla İzmir’den yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta. Toplu taşıma ile gitmeyi planlıyorsanız önce otobüsle Selçuk’a gelmeniz, buradan da 20 dk.’da bir kalkan dolmuşlara binmeniz gerekiyor.

Köyde araç trafiği yasak. Bu nedenle aracınızı hemen köy girişindeki otoparkta bırakıp köyü yürüyerek keşfediyorsunuz. Bütün köyü dolaşmak ortalama yarım gününüzü alıyor. Tabi bu arada kahve ve yemek molasını da göz önünde bulundurduğumuzda bir günümüzü Şirince’ye ayırmayı uygun bulduk biz.

Şirince’de Neler Yapılır?

  • Köy sokaklarında yürüyüş yapın. Köyün sokaklarında dolaşmak ve hediyelik eşya dükkanlarını keşfetmek inanılmaz eğlenceli. Köyde Yunan mimarisinden esinlenerek yapılmış çok sayıda çeşme ve tarihi yapı mevcut. Buraları turlayarak güzel kareler yakalamanız da mümkün
  • Aziz John Baptist Kilisesi’ni ziyaret edin. Kilise ziyarete açılalı çok fazla olmamış ama restorasyon çalışması gayet başarılı gözüküyor. Kilisenin ortasında  Meryem Ana heykeli bulunan bir havuz var. Bu havuza dilek paraları atılıyor, dileği kabul olan olmuş mudur bilinmez 🙂 Ayrıca; Kilisenin şarap mahzeninde tadım yapıp şarap satın alabiliyorsunuz.
  • Nesin Matematik Köyü’nü ve Tiyatro Medresesini ziyaret edin. Köye 2 km uzaklıktaki Nesin Matematik  Köyü’nün herhalde dünyada bir eşi benzeri yok. Buranın hemen yanında kurulan  Tiyatro Medresesi ‘de başlı başına ziyaret edilecek yerler arasında.
  • Kumda Türk Kahvesi keyfi yapıp yorgunluğunuzu atın. Köy, şarapları yanında kumda Türk kahvesi ile de meşhur. Kahveniz masanın ortasında kumdan ocakta pişiyor ve gayet leziz bir pişirme yöntemiyle pişirilen kahve ile Şirince’nin keyfini çıkartın derim.
  • Şaraplarını tadın.  Bu şaraplarıyla ünlü köyün girişinden itibaren çok sayıda şarapevi var. Birinden içeri girip ilginizi çeken meyve şaraplarından deneyip bir iki tane almadan köyden ayrılmayın. Biz mürdüm eriği şarabına bayıldık mesela…
  • Mürver Şurubunu duymadıysanız denemek için ne bekliyorsunuz? Siz daha önce duymuş muydunuz derseniz hayır bizde duymamıştık. Ama yeni tatlar keşfetme fırsatını kaçırmadık tabi. Bir çeşit çiçek olan mürverin özünden elde edilen bu şurup sıcak günlerde ferahlamak için birebir…
  • Hodri Meydan Kulesi’ni ziyaret edin. Şirince’nin yeniden yapılanmasında ve bugünlere gelmesinde büyük katkısı olan Sevan Nişanyan’ın anısına yapılan bu kule 12 metre yüksekliğinde ve harika bir manzaraya sahip.

Şirince’de Ne yenir Ne İçilir? 

Şirince’nin en ünlü lokantası bir kısmı da Taş Mektep Müzesi olarak hizmet veren ve harika bir manzarası olan Artemis restorant. Hem kahvaltısı hem de yemekleri çok lezzetli. Hem müzeyi gezip hem de yöresel yemekler tadabileceğiniz bu mekan mutlaka gidilecek yerleriniz arasında olsun. Ayrıca çok sayıda cafe yol boyunca sağlı sollu olarak dizilmiş.

Şirince’de Konaklama Nerede Yapılır?

Ağırlıkla eski konaklardan pansiyona çevrilen yerler mevcut. En çok tercih edilen yerlerin başında Nişanyan Hotel,Zeytinli Konak, Salkım Konak, Doğa Pansiyon  ve Sihirbaz Evi yer alıyor.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim buraya kadar gelmişken görmediyseniz mutlaka Efes Antik Kenti‘ne uğrayın. Bu muhteşem tarihi dokuya dokunmadan İzmir’i gezmiş sayılmazsınız.

Yeni yazımızda görüşmek üzere….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

2 thoughts on “Şirince Gezilecek Yerler I Nerede Kalınır ?

Yorumlar kapatıldı.