Yerebatan Sarnıcı | İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul kazan biz kepçe gezmeye devam ediyoruz. Sırada  Yerebatan Sarnıcı var. Bu muhteşem yapı İstanbul ile özdeşleşen tarihin en önemli paçalarından biri kabul ediliyor.

Yerebatan Sarnıcı Tarihi

Önce biraz tarihinden bahsedelim isterseniz; Sarnıcın bulunduğu yerde  daha önce bir bazilika bulunduğundan “Bazilika Sarnıcı “ diye de adlandırılan yapı, Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532 yılında su ihtiyacının karşılanması amacıyla yaptırılmış. 1400 metre uzunluğunda 70 genişliğindeki sarnıç yaklaşık 100.000 ton su depolayacak şekilde tasarlanmış. 52 merdivenle inilen sarnıcın içinde 336 adet 9 metre yüksekliğinde sütun var.

İstanbul’un fethinden sonra bir süre daha kullanılan sarnıç yerine Osmanlıların duran su yerine akan su kullanmayı tercih etmesi sebebiyle devre dışı bırakılmış. 1544-1550 yıllarında Roma İmparatorluğu ile ilgili araştırma yapan Hollandalı gezgin P. Gyllius tarafından tekrar keşfedilen sarnıç dönem dönem onarılarak günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Yerebatan Sarnıcı Ulaşım

Gelelim Yerebatan Sarnıcı’na nasıl ulaşacağınıza ; Sultanahmet Meydanına ve Ayasofya Müzesi’ne yakın olan sarnıca bir kaç farklı yoldan ulaşabilirsiniz. En kısa mesafe Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağında inmek ve 5 dakika yürümek. Anadolu yakasından ise Marmaray ile Sirkeci durağına gelerek Cağaloğlu Vilayet yönünü takip etmek. 10 dk.’lık yürüyüş mesafesi sonucunda sarnıca ulaşıyorsunuz.

Yerebatan Sarnıcı Giriş

Yerebatan Sarnıcı’na giriş bilgileri ; haftanın 7 günü saat 09:00-18.30 arasında giriş yapabiliyorsunuz. Öğrenci ücreti :5 TL, Tam ise 10 TL, ancak belediye tarafından işletildiğinden girişte müze kart geçmiyor.

Yerebatan Sarnıcında Bize Neler Bekliyor?P

Sarnıçta ilgi çeken sütunların başında gözyaşı sütunu ve Medusa başı yer almakta. Gözyaşı sütunu diğer sütunların tersine ıslak olması sebebiyle ağlıyormuş gibi bir görüntüye sahip. Diğer ilgili çekici sütun hangi yapıdan alınarak buraya taşındığı bilinmeyen Medusa başları. Medusa başları hakkında bu yüzden pek çok efsane bulunmakta. Dilerseniz bir ikisini paylaşalım.

Medusa Efsanesi

Çok güzel ve alımlı ve bir o kadar kibirli bir kız olan Medusa Zeus’un oğlu Persias’a aşıkmış. Athena’da Persias’a aşıkmış o yüzden Medusa’yı kıskanıyormuş. Yine bir kıskançlık anında Athena Persias’ın Medusa’yı beğenmemesi için saçlarını yılana çevirmiş ve lanetlemiş. O günden sonra Medusa kime baksa taşa dönüyormuş. O yüzden bir daha Persias’a bakamamış. Ama o kadar çok özlemiş ki sevdiğini, bir gün gizlice yanına sokuluvermiş. Persias’ta korkuyla Medusa’nın başını gövdesinden ayırmış. Sonra öldürdüğünün bir canavar değil birden ortadan kaybolan sevdiği kız olduğunu anlayınca büyük bir pişmanlık yaşamış. Ogünden sonra o da  Medusa’nın başını yanından ayırmamış ve onun yılan saçları sayesinde bir çok düşmanını alt etmiş.

Medusa Heykeli
Yerebatan Sarnıcı Medusa Heykeli

Belki bu efsane bu soğuk yerde dolaşırken veya Medusa’nın başına bakarken aklınıza gelir. Belki de içeride sütunlar arasında yüzen  balıklar aklınızı başınızdan alıverir.

İstanbul’un bu tarih kokan mekanını görmediyseniz ziyaret etmeyi ertelemeyin derim ben.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Sevgiler

2 thoughts on “Yerebatan Sarnıcı | İstanbul Gezilecek Yerler

Yorumlar kapatıldı.